Czy poprawi się jakość powietrza, którym oddychają tarnowianie?

24.04.2019

Rusza nabór wniosków o dotacje dla mieszkańców, którzy chcą wymienić piece węglowe na ekologiczne. Są również pieniądze na dofinansowanie paneli fotowoltaicznych służących do wytwarzania energii elektrycznej.

Mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska tarnowskiego magistratu.

– Mamy dofinansowanie do 14 tys. zł na jedno źródło ciepła, tj. 8 tys. na piec i 6 tys. na instalacje do centralnego ogrzewania. Przy tym programie wymagana jest termomodernizacja budynku, czyli sprawdzane jest czy dom spełnia wszystkie wymogi.

Tarnowianie mogą uzyskać dotacje do części inwestycji – maksymalnie do 50 proc. Nie więcej niż do 6 tys. zł przy ogniwach fotowoltaicznych, 5 tys. przy zmianie pieca oraz 4 tys. przy panelach słonecznych.

Aby uzyskać wsparcie finansowe trzeba spełniać odpowiednie warunki – dodaje Marek Kaczanowski

– Przede wszystkim nie może być prowadzona działalność gospodarcza na nieruchomości. Mieszkaniec musi mieć uregulowany stan prawny, czyli wszyscy współwłaściciele muszą się podpisać pod wnioskiem, musi być jasno wiadomo kto jest właścicielem nieruchomości. Przy odnawialnych źródłach energii warunkiem jest to że budynek jest ogrzewany ekologicznie, czyli miejską siecią ciepłowniczą, gazem czy energią elektryczną lub ogrzewanie olejowe, ewentualnie pompy ciepła.

O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Tarnowa.

Posłuchaj:
Marek Kaczanowski
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN