Jak poprawnie rozliczyć e-PIT? [WIDEO]

15.02.2019

Podatnicy mogą w łatwy sposób rozliczyć się z fiskusem. Od piątku (15.02) można zrobić to przez internet za pośrednictwem tzw. usługi e-PIT. Dzięki temu nie trzeba poświęcać dużo czasu na wypełnianie formularzy, a wystarczy sprawdzić i zaakceptować to, co przygotował dla nas fiskus.

Na początku trzeba wejść na stronę podatki.gov.pl i wybrać kategorię Twój e-PIT. Dalej należy postępować zgodnie ze wskazówkami.

– Można zobaczyć, jak wygląda to rozliczenie i je zaakceptować lub dokonać modyfikacji, jeśli chcemy rozliczyć się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko – wyjaśnia Zbigniew Majka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu.

Aby zobaczyć to, co przygotował dla nas fiskus, trzeba zalogować się do usługi e-PIT. Żeby to zrobić trzeba wpisać swój PESEL lub NIP i datę urodzenia, podać kwotę przychodu, którą wskazano w rozliczeniu za rok 2017 oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok, którą znajdziemy w jednej z informacji od płatników, np. od pracodawcy. Można też użyć profilu zaufanego.

Problemu nie powinno być również jeśli chcemy przekazać 1 % podatku na rzecz dowolnej organizacji.

– W tej kwestii jest indywidualne podejście do każdego podatnika. Jeżeli w poprzednim roku podatnik przekazał 1 % na jakąś organizację, to jej dane pojawią się na tegorocznym rozliczeniu – tłumaczy Zbigniew Majka.

Gdy zdecydujecie się na inną organizację, wystarczy zmienić jej dane. Po zalogowaniu można również zaakceptować PIT bez wprowadzania żadnych zmian, ale można też zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać inną ulgę, odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę.

Jeśli ktoś woli dotychczasową, papierową formę rozliczania się z fiskusem, nadal może przy niej pozostać. Wtedy można ręcznie uzupełnić dane w formularzu i osobiście zanieść rozliczenie lub przesłać pocztą do danego Urzędu Skarbowego.

Można też nie robić nic. Wtedy 30 kwietnia wypełnione zeznanie podatkowe zostanie wysłane do skarbówki. Jeśli mamy zwrot podatku, dostaniemy go na konto albo przekazem pocztowym. Jeśli natomiast będziemy mieli dopłatę, to urząd poinformuje nas o tym fakcie w maju.

Niektórzy z was otrzymali już PIT-y od swoich pracodawców, pozostali mogą się ich spodziewać do końca lutego.

Jeśli zdecydujecie się rozliczyć przez internet, dostaniecie zwrot podatku maksymalnie w ciągu 45 dni, a nie 3 miesięcy. Dodatkowo odpowiedzialność za błędy w tym automatycznym rozliczeniu bierze na siebie fiskus.

Poniżej poradnik przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Posłuchaj:
Zbigniew Majka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Cebula
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Sorys
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN