Jest porozumienie pomiędzy ugrupowaniami w Radzie Miasta

22.11.2018

Czy porozumienie koalicyjno – programowe o współpracy w Radzie Miejskiej klubów Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów to pierwszy krok do koalicji?

Jak mówi prezydent Roman Ciepiela, jeśli chodzi o zmiany wśród wiceprezydentów, będzie to dopiero przedmiotem rozmów między koalicjantami.

Gdy będą uzgodnione wspólne tezy programowe, zostanie do nich dostosowany sposób zarządzania miastem – dodaje. – Porozumienie dotyczy organizacji pracy Rady, jak również uzgodnienia zasadniczych tez programowych, które będziemy starali się realizować w czasie 5 lat kadencji. W trakcie omawiania merytorycznej strony tego porozumienia będziemy rozmawiać o personaliach. Jestem otwarty na takie zmiany w Urzędzie Miasta, aby zrealizować te wszystkie zobowiązania programowe – kontynuuje prezydent.

Tomasz Olszówka z Naszego Miasta Tarnów liczy na to, że – jak mówi – po raz pierwsze, wszystkie kluby Rady Miasta będą współpracować. – Chcemy, aby w mieście nie panował chaos, żeby praca Rady była uporządkowana. Stąd porozumienie, które jest wstępem do budowy koalicji. Nie ma w tej chwili żadnej kości niezgody. Jest ważne, żeby dopracować porozumienie programowe, które wspólnie będziemy realizować. Niepokoi mnie jednak prognoza budżetu z wielomilionowym zadłużeniem – dodaje.

Przewodniczącym Rady Miasta został Jakub Kwaśny z klubu Nasze Miasto Tarnów. – Ja myślę, że będzie spokój, atmosfera współpracy, poszanowania każdej ze stron. Jest porozumienie koalicyjno – programowe pomiędzy klubem radnych Koalicji Obywatelskiej – PO i Nowoczesnej – z  klubem Nasze Miasto Tarnów , które zakłada, że w najbliższym miesiącu podpiszemy pełną umowę koalicyjną. Pewne propozycje, w tym personalne, ze strony prezydenta już padły – informuje nowy przewodniczący.

W Radzie Miejskiej PiS, który nie ma już większości i przechodzi do opozycji, mimo że zdobył najwięcej, bo 11 mandatów, ma swojego przedstawiciela w prezydium Rady Miejskiej. Jest nim Piotr Wójcik. Jak przyznaje przewodniczący klubu PiS, Ryszard Pagacz, to dobry znak.

Myślę, że jest to dobry objaw.  Czy chcemy, czy nie chcemy mamy wszyscy – 25 radnych – pracować  na rzecz dobra miasta. Sadzę, że taki wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących daje sygnał, że powinniśmy wszyscy się włączyć do poprawy warunków i spełniać oczekiwania, jakie mieszkańcy pokładają w nas. Formalnie przechodzimy do opozycji, będziemy popierać to, co dobre dla miasta. Natomiast to jest prawo opozycji i to, co naszym zdaniem będzie złe i niewłaściwe, będziemy krytykować – dodaje radny Pagacz.

Drugim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej został Krzysztof Jana z Koalicji Obywatelskiej.

A umowa koalicyjna między klubami Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnów ma być zawarta do 21 grudnia.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jakub Kwaśny
Tomasz Olszówka
Ryszard Pagacz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN