Poseł Piotr Sak o problemach mieszkańców Krzyża: Możliwe są roszczenia cywilnoprawne [WIDEO]

02.08.2021

– Fetor może być traktowany jako czynnik szkodzący – mówi poseł Solidarnej Polski.

W programie Słowo za Słowo odniósł się do problemów tarnowskiej dzielnicy, którym życie uprzykrza nieprzyjemny zapach. Fetor ma pochodzić z pobliskiego składowiska odpadów.

Poseł Piotr Sak zadeklarował jednocześnie bezpłatną pomoc prawną w tej sprawie.

– Na pewno widzę z perspektywy cywilnoprawnej roszczenia. Jako prawnik widzę, że jeżeli jest tutaj imisja, czyli oddziaływanie jednej nieruchomości na drugą, a zapach może być traktowany jako taka imisja – jako czynnik szkodzący, pochodzący z jednej nieruchomości, przechodzący na drugą i powodujący dyskomfort w funkcjonowaniu, to można pokusić się o stworzenie roszczeń cywilnoprawnych, opartych na odszkodowaniu czy zadośćuczynieniu za ten dyskomfort, który się pojawił. Ja z chęcią spotkam się z zainteresowanymi osobami i rozważymy taką możliwość, nawet powództwa zbiorowego, w ramach bezpłatnej pomocy prawnej biura poselskiego.

Mieszkańcy Krzyża od dłuższego czasu skarżą się na przykry zapach, który – zwłaszcza w upalne dni – jest nie do zniesienia. W pobliżu znajdują się dwie instalacje służące do przetwarzania odpadów i to one mają być odpowiedzialne za wydobywający się odór. Instalacje należą do dwóch firm: miejskiej spółki MPGK oraz prywatnej FB Serwis Karpatia.

Kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Krystyna Gołębiowska potwierdza, że w ciągu ostatnich tygodni było wiele telefonów od mieszkańców, ale jak podkreśla, Inspektorat może interweniować wyłącznie w przypadku, gdy segregacja jest prowadzona niezgodnie z zasadami.

W przypadku miejskiej spółki, problem może rozwiązać nowa hala służąca do dojrzewania odpadów, która, wg zapowiedzi ma powstać do końca roku.

Posłuchaj:
Piotr Sak
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN