Poseł Wiesław Krajewski: – W sprawie pałacu w Radłowie potrzebny jest dialog [WIDEO]

31.08.2021

W sporze, który dotyczy sprzedaży Pałacu Dolańskich trzeba znaleźć porozumienie, bo to miejsce ma służyć przede wszystkim ludziom – powiedział w programie Słowo za Słowo poseł PiS Wiesław Krajewski.

Na antenie RDN zadeklarował swoje wsparcie w mediacjach między gminą Radłów a tarnowskim starostwem powiatowym.

O Pałacu Dolańskich, w którym do niedawna mieściła się szkoła znów zrobiło się głośno po tym jak burmistrz Zbigniew Mączka wystąpił z wnioskiem do wojewody, aby ten odebrał pałac powiatowi i przekazał go gminie Radłów w formie darowizny.

Poseł Krajewski uważa, że obydwa samorządy powinny dojść do porozumienia w tej sprawie.

– Używanie takiej terminologii, że ktoś do kogoś występuje żeby coś komuś odebrać, to ja jestem przeciwny tego typu mechanizmom. Brakuje mi tutaj takiej klasycznej postawy dialogu. Widać tutaj jakiś ukryty spór, który nie powinien towarzyszyć. Niezadowolenie władz gminy Radłów trzeba również uszanować. Myślę, że tutaj nie chodzi o to żeby zarobił powiat tarnowski, ale żeby znaleźć pewien konsensus i porozumienie w tym zakresie, które ma służyć przede wszystkim ludziom. Ja mogę tutaj zadeklarować, że mogę uczestniczyć – jeśli będzie taka wola jednej i drugiej strony – w tym przedsięwzięciu.

Tymczasem powiat tarnowski wystawił na sprzedaż zabytkowy XIX-wieczny pałac za prawie 5 mln złotych. Decyzja o spieniężeniu tego obiektu zapadła zaraz po tym jak w 2019 roku zlikwidowano działającą tam szkołę średnią.

Zbigniew Mączka, od początku sprzeciwiał się sprzedaży, bo uważał że obiekt powinien należeć do gminy, a jak twierdził, samorządu nie stać na taki wydatek. Ostatecznie zwrócił się do wojewody o przekazanie zabytku gminie. Liczy, że przetarg zostanie wstrzymany.

Burmistrz przekonuje, że powiat przejął pałac za darmo od Skarbu Państwu, więc przez analogię powinien przekazać go gminie w formie darowizny.

Pałac w Radłowie ma ponad dwustuletnią historię, a istniejąca tam szkoła cieszyła się dużą renomą. Radłowskie liceum kończyli m.in. abp Józef Kowalczyk czy były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

Posiadłość położona jest w centrum Radłowa, tuż obok kościoła.

Posłuchaj:
Wiesław Krajewski
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN