Posłowie apelują do prezydenta Ciepieli w sprawie spalarni

20.02.2021

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poświęconej budowie nowoczesnej spalarni odpadów w Tarnowie z apelem o powrót do rozmów na ten temat do prezydenta Romana Ciepieli zwrócili się posłowie Solidarnej Polski wraz z członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego.

Politycy Zjednoczonej Prawicy liczą na polubowne i pozasądowe rozwiązanie sporu, który obecnie toczy się o wypłatę dywidendy. Większościowym udziałowcem spółki MPEC jest Miasto Tarnów, które chce wypłaty jej części na poczet budżetu miasta.

– Konflikty, które są pomiędzy akcjonariuszami, nie służą ani spółce, ani miastu, ani tym bardziej mieszkańcom – mówi poseł Piotr Sak.

– Zły to ojciec, który ogołaca swoje dzieci z pieniędzy i ogranicza ich wpływ na rozwój. Niestety, brak tych środków może w efekcie domina doprowadzić do storpedowania realizacji tej inwestycji. Może też doprowadzić, z uwagi na animozje pomiędzy akcjonariuszami, do sytuacji, w której Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjdzie z akcjonariatu, co będzie się wiązało z koniecznością umorzenia akcji, a tym samym będzie skutkowało dekapitalizacją spółki. To całkowicie utrąci możliwość realizacji tej inwestycji.

Jak dodaje, montaż finansowy projektu inwestycji na obecną chwilę jest zabezpieczony. Jest zapewniona dotacja na poziomie 20 mln złotych i preferencyjne finansowanie na poziomie 145 mln.

Jednak, jak mówi Marta Malec-Lech, w ankiecie dotyczącej planów inwestycyjnych miasta na najbliższe lata, przesłanej w grudniu ubiegłego roku do Samorządu Województwa Małopolskiego, nie ma budowy spalarni śmieci.

– Liczę na to, że pan prezydent przemyśli jeszcze swoje działania i podejmie współpracę – mówi Marta Malec-Lech.

– Oczywiście miasto zadeklarowało różne rozwiązania jeżeli chodzi o gospodarowanie odpadami, ale zaproponowana kwota, czyli 40 milionów złotych, to tak naprawdę kropla w morzu. Śmiem wątpić, że ta kwota rozwiąże problem gospodarowania odpadami w mieście Tarnów. Dlatego apeluję do pana prezydenta, aby podjął działania i dokonał korekty tej ankiety. Ja, jako członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wraz z panami posłami, deklarujemy wsparcie i pomoc oraz lobbowanie w sejmiku województwa małopolskiego.

Jak mówi poseł Norbert Kaczmarczyk, przed briefingiem prasowym doszło do nietypowej sytuacji. Wszyscy członkowie Solidarnej Polski, którzy mieli wziąć udział w spotkaniu z mediami, otrzymali maila od prezydenta Tarnowa.

– Otrzymaliśmy wiadomość wyjaśniającą niejako w jaki sposób mamy zabierać zdanie – mówi poseł Norbert Kaczmarczyk.

– Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, że politycy są w pewien sposób może nie strofowani, ale uczulani na pewne rzeczy przed briefingiem. To nie jest nic złego, że wypowiadamy się na tematy związane z Tarnowem i chcielibyśmy współpracy, bo ja od początku swojej pracy jako parlamentarzysta w Tarnowie, tej współpracy nie widzę. A chciałbym ją zobaczyć, są teraz większe możliwości, jako że mamy wpływ na budżet, na to, co się dzieje w Warszawie i chcielibyśmy to wykorzystać, pomagając prezydentowi.

Nowa instalacja termicznego przekształcania odpadów miałaby spalać rocznie około 40 tysięcy ton odpadów, co miałoby zablokować wzrost cen za odpady komunalne i zredukować koszty wytwarzania systemowego ciepła.

Miałaby być zlokalizowana przy siedzibie MPEC-u na Piaskówce.

Do tematu wracamy w poniedziałek po godzinie 9:00. Naszym gościem w programie Słowo za słowo będzie prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Posłuchaj:
Piotr Sak
Marta Malec Lech
Norbert Kaczmarczyk
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Przemysław Czarnek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN