Posłowie Porozumienia Jarosława Gowina chcą zawiesić funkcjonowanie Polskiego Ładu

15.01.2022

– Zmiany podatkowe wprowadzone w Polskim Ładzie uderzają w przedsiębiorców – mówił podczas konferencji prasowej poseł Stanisław Bukowiec. Przedstawiciel Porozumienia Jarosława Gowina postuluje zawieszenie funkcjonowania Polskiego Ładu, w części dotyczącej przedsiębiorców.

Jak dodaje poseł Porozumienia, część założeń Polskiego Ładu spowoduje jeszcze większą drożynę w sklepach i zwiększenie inflacji.

– Dochodzimy do sytuacji, gdzie próbuje się wprowadzić bardziej politykę gospodarczą z czasów socjalizmu. Słyszymy o propozycji ustanawiania państwowych cen, słyszymy o innych regulacjach, które cofają nas o trzydzieści, czterdzieści lat wstecz. Nie tędy droga, trzeba upraszczać prawo, trzeba upraszczać przepisy, trzeba obniżać podatki tak, żeby przedsiębiorcy mogli dobrze się rozwijać.

Jak dodawał Stanisław Bukowiec, w 2022 roku ponad 20 tysięcy firm zawiesiło lub zlikwidowało działalność gospodarczą. To względem analogicznego okresu z poprzedniego roku wzrost o ponad 53 procent. Uważa, że odpowiedzialne jest za to wprowadzenie części założeń Polskiego Ładu.

– Proponujemy jako Porozumienie Jarosława Gowina zawieszenie funkcjonowania Polskiego Ładu w części związanej z rozwiązaniami podatkowymi. Pozostawmy kwotę wolną od podatku, pozostawmy podwyższony drugi próg podatkowy – mówi Stanisław Bukowiec.

Jak dodaje, są to działania, które mają uchronić przedsiębiorców przed dużymi stratami finansowymi.

Obecny podczas konferencji wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak, podkreślał, że samorządy będą mieć mniejsze wpływy do budżetu.

– Dzieje się to w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z galopującą inflacją, ze wzrostem cen mediów, gazu, prądu, ze wzrostem cen usług i materiałów, ale również z kosztami, które samorządy muszą ponosić od 1 stycznia, chociażby ze wzrostem minimalnej płacy. To są wydatki finansowe dość wysokie, które powodują, że istnieje realne zagrożenie wykonywania zadań bieżących.

Jednocześnie wójt Borzęcina podkreślił, że są również dobre strony Polskiego Ładu. Chodzi tutaj między innymi o wysokie dotacje na realizowanie samorządowych inwestycji.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN