Potrójny jubileusz w Tuchowie

08.03.2021

30-lecie działalności Domu Kultury, 70-lecie kina Promień i 100 numer miesięcznika Kurier Tuchowski – Tuchów będzie obchodził w tym roku aż trzy jubileusze związane z działalnością kulturalną miasta.

Jak wspomina Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie, na przestrzeni 30 lat działalności instytucji, zmienił się nie tylko sam budynek domu kultury, ale także poszerzyła się jego działalność – utworzono tu m.in. muzeum z około trzema tysiącami eksponatów, punkt informacji turystycznej i dokonano modernizacji tamtejszego kina.

Ten jubileusz traktujemy symbolicznie, bo kultura w Tuchowie nie rozpoczęła się w 1991 roku, a w momencie nadania Tuchowowi praw miejskich w 1340 – mówi Janusz Kowalski.

– Obchody jubileuszu chcielibyśmy zorganizować przez dwa dni w czerwcu lub na przełomie września i października, i w plenerze, i w budynku. Podczas tego wydarzenia chcielibyśmy przypomnieć ciekawe zdarzenia z życia kulturalnego miasta i gminy Tuchów. Na pewno będzie jakaś prezentacja filmowa, prezentacja zdjęć, będzie też wydany album z tej okazji. I chcielibyśmy, żeby zaprezentowały się również zespoły i grupy.

Data obchodów uzależniona jest od rozwoju sytuacji pandemicznej w Polsce.

Kino Promień w Tuchowie funkcjonuje nieprzerwanie od 70 lat. Jego początki sięgają roku 1951 kiedy funkcjonowało jako kino objazdowe. Od 10 lat kino Promień funkcjonuje jako cyfrowe kino premierowe 3D.

Jest to jubileusz podwójny – 70 lat kina w Tuchowie i 10 lat kina cyfrowego 3D. Dla Tuchowa, dla mieszkańców regionu był to totalny przeskok jakościowy. Pamiętam taką sytuację, kiedy na jednej z prób albo wyświetlanych premier ludzie nie mogli sobie wyobrazić jak to jest, że postaci z Avatara płyną przez salę widowiskową albo w innym filmie confetti leci po całej widowni. To było po prostu trudne do zrozumienia – wspomina początki kina trójwymiarowego Janusz Kowalski.

Obecnie z tuchowskiego kina korzysta około 14-18 tys. widzów rocznie. Kino wyświetla około 150 seansów i 60-70 tytułów filmowych w skali roku.

Rok 2021 to dla Tuchowa także 100 numer miesięcznika Kurier Tuchowski wydawanego od 2012 roku. Jubileuszowy numer będzie dostępny w sklepach i instytucjach gminy Tuchów od połowy marca.

Posłuchaj:
Janusz Kowalski
Anna Szczepanek, fot. tuchow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN