Potrzeba pilnie kilkunastu rodzin zastępczych w Tarnowie

08.10.2020

Po wyrokach sądów szybko przybywa dzieci, ale rodzin zastępczych od kilku lat niestety nie.

Na rodziny w Tarnowie czeka obecnie kilkadziesięcioro dzieci. Jak mówi wiceprezydent Dorota Krakowska, w Pogotowiu Opiekuńczym pilnie na przyjęcie do rodziny czeka czwórka rodzeństwa od 8. miesiąca do 12 lat.

– Mamy w tej chwili ponad 50 dzieci w palcówkach opiekuńczo – wychowawczych. Wszystkie te dzieci powinny być w rodzinach zastępczych. Są to dzieci powyżej 10 lat, niemniej dziecko, które przebywa w rodzinie zastępczej, inaczej się rozwija, dlatego czekamy na chętnych. Dajemy możliwość również zabezpieczenia rodzinom mieszkania na czas trwania porozumienia.

Najczęstszym powodem umieszczania dzieci w rodzinach zastępczych jest alkohol – dodaje Agnieszka Balwejder – kierownik działu do spraw pieczy zastępczej z MOPS-u

– Choroba alkoholowa często sprzężona jest z przemocą czy jakąś życiową niewydolnością, jeżeli chodzi o rodziców. Czasami jest to choroba, która uniemożliwia to, żeby rodzic biologiczny zajął się dzieckiem i w otoczeniu najbliższych nie ma też takich osób. Dzieci w rodzinie zastępczej mogą przebywać od kilku miesięcy do pełnoletności.

W Tarnowie jest obecnie ponad 70 rodzin zastępczych, w których wychowuje się blisko 100 dzieci, i nie ma już w nich miejsc na przyjęcie kolejnych.

Zainteresowani pieczą zastępczą mogą zgłaszać się do MOPS-u w Tarnowie przy ul. Goslara 5.

Opiekę tymczasową nad dziećmi mogą przejąć również osoby samotne.

Posłuchaj:
Dorota Krakowska
Agnieszka Balwejder
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Stanisław Wojdak
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Bryk
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN