Trwa usuwanie skutków ulewy w powiecie bocheńskim

22.06.2020

Powiat bocheński był jednym z tych, które ucierpiały najbardziej w wyniku ulewnych deszczy podczas minionego weekendu. W sumie od godziny 22 w sobotę do niedzielnego wieczora strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z podtopieniami blisko 140 razy.

Najczęściej – ponad 60 razy – powodem wezwania służb ratowniczych było zalanie budynków mieszkalnych. Ale w 12 przypadkach jednostki pomagały przy zabezpieczaniu podtapianych zakładów.

Nieustannie trzeba było udrażniać przepusty, chronić mostki, zabezpieczać dojazdy. Wójt Łapanowa Andrzej Śliwa mówi, że fala powodziowa pojawiła się bardzo szybko.

Ona była taka gwałtowna, że nawet z futrynami okna wpadały do niektórych mieszkań, które stanęły na drodze tej fali. Zrobiła totalne spustoszenie, bo wiadomo to jest centrum handlowo-usługowe, sklepy, kościoły, żłobki, przedszkola, zakłady. Wszystko to stanęło w metrowej wodzie, czy półtorametrowej.

Wody Polskie wyraziły zgodę na przekopanie bocznych wałów przeciwpowodziowych, co poprawiło sytuację w Łapanowie i okolicach.

Natomiast w niedzielę w Łapczycy, a także Moszczenicy, Krzyżanowicach i Baczkowie zalanych zostało kilkadziesiąt domów. W Bochni przerwanie wału na potoku Chodenickim było przyczyną zalania okolicznych domów. Tu podtopienia odnotowano przy ulicach Wiśnickiej, Wygoda, Partyzantów i Łany.
Według zapewnień wojewody małopolskiego do dzisiaj do godziny 12:00 mają być gotowe listy najbardziej poszkodowanych. Wypłata rekompensat do sześciu tysięcy złotych ma ruszyć do 24 godzin od zakończenia pierwszej inwentaryzacji strat.

Droga Szarów-Kłaj-Proszówki jest nieprzejezdna pod wiaduktem kolejowym w Cikowicach. Most w Cichawce zamknięty, w związku z tym dojazd do Cichawki jest możliwy od strony Leszczyny. Droga w Tarnawie została częściowo zamknięta (przed mostem) w związku z podmyciem drogi. Utrudnienia na drodze powiatowej w Mikluszowicach w związku z oberwaniem się części drogi.

Posłuchaj:
Andrzej Śliwa
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN