Powiat bocheński wspiera renowację zabytków

01.06.2021

Wszystkie poprawnie złożone wnioski o pomoc finansową radni zaakceptowali przeznaczając na ten cel blisko 140 tysięcy złotych.

Jak mówi starosta Adam Korta wspieranie obiektów zabytkowych od kilkunastu lat jest jednym z priorytetów władz powiatu.

– Na terenie Bocheńszczyźny jest wiele obiektów zabytkowych. Od 14 lat organizujemy taki weekend z zabytkami. Dużo osób przyjeżdża, za darmo może oglądać zabytki. I jest bardzo zainteresowanie. Z rok na rok zwiększa się liczba osób odwiedzających.

Prace konserwatorskie i roboty budowlane wykonywane będą w 8 obiektach. Najbardziej znany jest chyba zamek w Nowym Wiśniczu, gdzie remontowane będzie pokrycie dachu na północnym bastionie.

Najwyższą dotację 25 tysięcy przeznaczono na konserwację gotyckiego wyposażenia kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy.

Świątynię położoną malowniczo na wzgórzu po północnej stronie starej “czwórki” przy dawnej drodze handlowej z Krakowa na Ruś i Węgry ufundował Kazimierz Wielki. Być może po to by odpoczywać po polowaniach w Puszczy Niepołomickiej, którą widać z otoczenia świątyni.

Ponadto konserwowane będą ołtarze w kościele Św. Jana Chrzciciela w Chełmie, w Bazylice św. Mikołaja w Bochni i w kościele św. Andrzeja Boboli w Gawłowie, a także polichromie z kościoła św. Stanisława w Brzeźnicy.

Zaplanowano też odtworzenie zabytkowych drzwi kościoła w Żegocinie i montaż instalacji przeciwpożarowej przy kościele w Krzyżanowicach.

Posłuchaj:
Adam Korta
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN