Powiat dąbrowski pamięta [ZDJĘCIA]

15.08.2020

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, historyczna wystawa, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz koncert muzyków ze Stowarzyszenia PASSIONART. Tak w powiecie dąbrowskim uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Dzisiejsze święto pokazuje nam jaki jest cel naszego życia – mówił o uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny proboszcz dąbrowskiej parafii ks. Stanisław Cyran. 15 sierpnia to także święto kościelne. – Maryja jako pierwsza, wraz z ciałem i duszą zostaje wzięta do nieba i naocznie pokazuje nam jaki jest cel naszego życia. W dzisiejszej mentalności wydaje się, że samo słowo “wieczność”, myślenie o niebie jest dalekie od mentalności w ogóle ludzi, także młodych. Żyjemy w coraz bardziej zamkniętym świecie. Ktoś nawet powiedział, że słowo “wieczność” jest dziś słowem umarłym.

Nie możemy zapomnieć o naszych bohaterach narodowych – dodaje kapłan. – Ta świadomość, że zwycięstwo roku 1920 zawdzięczamy również opiece Matki Najświętszej Królowej Polski była zawsze żywa. Od samego początku pobożność i wiara kierowały na to uwagę Polaków. Zwycięstwo zawdzięczamy niezwykłej ofierze obrońców Ojczyzny. Często to byli ochotnicy. Prawie stutysięczna armia ochotników, ludzi młodych, chłopów. Z jednej strony wysiłek ludzi, z drugiej – opieka Matki Najświętszej i Boża łaska.

Dumy z mieszkańców, którzy chętnie przyszli na parafialny plac nie krył starosta dąbrowski Lesław Wieczorek. – Wspaniały koncert. Cieszę się, że publiczność dopisała. Mieliśmy możliwość upamiętnienia tej okrągłej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pozyskując środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy współpracy z parafią udało się w tak ważnym miejscu zorganizować  ten piękny koncert.

Koncert poprzedziła Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony oraz w intencji rolników. W tym roku nie będzie tradycyjnych powiatowych dożynek.

Posłuchaj:
ks. Stanisław Cyran
Lesław Wieczorek
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN