Powiat tarnowski będzie posiadał lokalny system ostrzegania przed powodzią

26.11.2020

Innowacyjny system został zamontowany w Falkowej niedaleko Ciężkowic. Dzięki jego funkcjonowaniu strażacy, a także zarejestrowani w systemie mieszkańcy otrzymają wcześniej informację o zbliżającej się powodzi lub podtopieniach.

– Urządzenie będzie przewidywać wystąpienie powodzi lub podtopień na obszarze około 50 kilometrów – mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

– To jest radar meteorologiczny, który będzie skanował chmury, będzie przewidywał ilość opadów na dużym obszarze, bo to będzie kilka powiatów. Dlatego też chcemy zaprosić do współpracy powiat gorlicki, nowosądecki. Także to jest bardzo ważne dla naszych terenów, gdzie te gwałtowne opady powodują szybkie wzbieranie rzek, w szczególności rzeki Białej.

O powodzi błyskawicznej mieszkańcy zarejestrowani w systemie otrzymają informację na 30 minut przed jej spodziewanym wystąpieniem. W przypadku długotrwałych opadów i podnoszenia poziomu rzek informacja ma przyjść 4 godziny przed powodzią.

Nad całością będzie czuwał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ramach powstania projektu dołożono 10 wodomierzy na rzece Biała.

Łączny koszt inwestycji to blisko 3,5 miliona złotych

Posłuchaj:
Jacek Hudyma
Bartek Ziaja, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN