Powiat tarnowski pozyskuje najwięcej pieniędzy w Małopolsce na poprawę życia osób z niepełnosprawnościami [WIDEO]

22.06.2021

Tylko w tym roku na zadania w regionie tarnowskim, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisana została umowa, dzięki której możliwa będzie likwidacja kolejnych barier.

Program Wyrównywania Różnic Między Regionami dedykowany jest samorządom, które za te pieniądze mogą ułatwić funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, to m.in. montaż windy w urzędzie, budowa podjazdów czy remonty łazienek, uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych.

Dyrektor małopolskiego oddziału PFRON-u podkreśla, że z roku na rok zwiększa się kwota na tego typu zadania i rośnie liczba projektów.

Marta Mordarska w programie Słowo za Słowo zwracała uwagę, że kiedyś dominowały wnioski na zakup samochodów służących do przewozu osób niepełnosprawnych, dziś priorytetem dla samorządów staje się dostosowanie budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Tak naprawdę to jest ta dostępność jeśli chodzi o dojście, dostęp do budynku – winda, podjazdy, schody, łazienki, czyli cała przestrzeń tak naprawdę, która ma być dostosowana dla osób z różnymi potrzebami niepełnosprawności, bo też musimy na to patrzeć w szerokim kontekście.

Na podium pod względem pozyskiwanych środków z PFRON-u są również powiaty: nowosądecki i gorlicki, z kwotami po około pół miliona złotych.

Instytucje takie jak urzędy czy szkoły, które potrzebują pieniędzy na likwidację barier powinny składać wnioski do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Do PCPR-u mogą zgłaszać się także indywidualne osoby, które potrzebują pomocy.

Ci, którzy np. doznali niepełnosprawności na skutek zdarzenia losowego mogą korzystać m.in. z programu kompleksowej rehabilitacji, która obejmuje pomoc społeczną, ekonomiczną i zawodową. Dzięki temu wsparciu wiele osób może z powodzeniem wrócić do aktywności zawodowej.

Posłuchaj:
Marta Mordarska
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN