Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

03.03.2019

Nie nauczymy patriotyzmu pięknymi przemówieniami, ale takimi wydarzeniami jak tu, w Zakliczynie – mówiła Maria Dubaniowska-Guzdek – córka kpt. Jana “Salwy” Dubaniowskiego.

Wzięła ona udział w Powiatowych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie.

Jak powiedziała reporterce RDN, takie akcje są dowodem żywej pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Bardzo mnie wzrusza to, ze na piersiach mają zdjęcie mojego ojca. Zawsze gratulując wygranej mówię, że bierz przykład z Dubaniowskiego, bo przede wszystkim był świetnym uczniem i od tego trzeba zacząć.

W ramach tych wydarzeń odbył się coroczny bieg Tropem Wilczym. Wzięły w nich udział szkoły podstawowe i średnie. Pobiegli też zawodnicy indywidualni i całe rodziny.

Biegłam z córką i chrześniakiem. Byłam jako opieka. No super. Chciałam rozruszać ich trochę, a nie tylko siedzenie w domu. Niech troszeczkę wiedzą, szczególnie, że to o Żołnierzach Wyklętych. – Biegło się dobrze. Sprzyjała nam pogoda. Myślę, ze w następnym roku będzie tak samo. Już dużo razy brałam udział w biegach i chciałam jeszcze raz, tym bardziej, że jest to bieg Żołnierzy Wyklętych. – Dobrze się biegło. Trasa nie była trudna. Widziałem kościół, trasa przebiegała dookoła rynku i przy parku.

Oprócz biegu zorganizowana została gra miejska Niepodległa w Zakliczynie. Mikołaj Kulak i Zosia Poręba zdobyli 3. miejsce w tej rywalizacji.

Na pewno była bardzo męcząca bo trzeba było biegać, na mapie odnajdywać punkty, przybiec, wykonywać zadanie, był tez test. – Pokazało nam to, że jesteśmy dobrzy. jesteśmy zadowoleni. Mogło być lepiej, ale jesteśmy zadowoleni. Zdziwiłem się, bo rok rocznie jest coraz więcej osób, a w tym roku cała sala – ponad 30 grup w grze miejskiej. Trzecie miejsce na tyle grup jest motywujące.

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 28 lutego akcją honorowego krwiodawstwa, a zakończyła je uroczysta gala w niedzielę, 3 marca.

Posłuchaj:
Maria Dubaniowska-Guzdek
Mikołaj Kulak i Zosia Poręba
Uczestnicy biegu Tropem Wilczym
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo (NS) - Arkadiusz Aleksander
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN