W powiecie tarnowskim powstanie szpital na wzór jednoimiennego

15.10.2020

 W związku z szybkim przyrostem zakażeń COVID-19 wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o uruchomieniu dodatkowej bazy łóżek wydzielonych dla pacjentów z koronawirusem w trzech szpitalach na terenie powiatu tarnowskiego, tatrzańskiego i na zachodzie Małopolski. Swoją decyzję ogłosił po zwołanym w środę, 14 października posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Na razie nie wiadomo, który szpital z terenu powiatu tarnowskiego będzie ostatecznie pełnił dodatkową funkcję placówki jednoimiennej – mówi Joanna Paździo, rzecznik prasowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Precyzując, mówimy o szpitalach na wzór szpitala jednoimiennych, co oznacza, że tu nie chodzi o to, żeby szpital w całości był przekształcony, tylko o to, żeby była wydzielona w nim maksymalnie duża liczba łóżek pod kątem pacjentów z koronawirusem. W tym momencie trwają analizy, one obejmują szereg aspektów takich jak aktualne zapełnienie szpitala, możliwości logistyczne, zabezpieczenie w infrastrukturę tlenową. To są aspekty, które są uzgadniane także z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Stworzenie szpitala na wzór jednoimiennego wiąże się z relokacją części przebywających tam pacjentów do innych placówek medycznych bądź z ich wypisaniem.

Jak zaznacza wojewoda Łukasz Kmita, wzrost zachorowań na koronawirusa w regionie niepokoi szczególnie, ponieważ prawie 90% wszystkich odnotowywanych obecnie przypadków, to tzw. przypadki rozproszone – chorzy nie potrafią podać konkretnego źródła swojego zakażenia.

Jak dotąd w Małopolsce funkcjonuje ponad 25 placówek, które przyjmują pacjentów chorych na COVID-19, co daje łączną liczbę 1359 miejsc. 942 z nich są już zajęte. Od poniedziałku liczba ta zwiększy się do 1800. Łącznie szpitale mają do dyspozycji 109 respiratorów, z których 88 jest obecnie zajętych (stan na 14 października). Tylko ostatniej doby w Małopolsce badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1303 osób.

Posłuchaj:
Joanna Paździo
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN