Powraca sen o wielkim Tarnowie. Czy miasto poszerzy granice?

17.06.2021

Prezydent Roman Ciepiela złożył wójtowi Gminy Tarnów propozycję połączenia Tarnowa i Gminy Tarnów’.

Temat powiększenia Tarnowa odżył podczas spotkania samorządowców w sprawie utworzenia Aglomeracji Tarnowskiej, czyli stowarzyszenia, które ma ułatwić pozyskiwanie dużych unijnych pieniędzy dla tego regionu.

Prezydent Tarnowa w programie Słowo za Słowo podkreślił, że zależy mu, nie na jednostronnym poszerzeniu granic, ale na zgodnym połączeniu obydwu gmin.

Podał za przykład samorządy, które zdecydowały się na takie połączenie. Są wśród nich m.in. Rzeszów, Zielona Góra czy Opole.

Roman Ciepiela wymienił korzyści, które wynikałyby z połączenia miasta z gminą Tarnów.

– Jest premia, ona jest wpisana w ustawie o finansach publicznych. To jest nagroda po 50 mln złotych dla obydwu gmin na rozwój, ale to jest też większy udział w podatkach. Ja oceniam, że skorzystalibyśmy w wysokości co najmniej 100 mln złotych w bardzo krótkim okresie czasu. Jest o co walczyć, bo te pieniądze są nam potrzebne, chcemy rozwijać nasze gminy, budować drogi, ale też wzmacniać konkurencyjność. Gmina Tarnów ma potężne tereny, które mogą stanowić ofertę dla podmiotów gospodarczych. Do tej pory one drzemią, nie są wykorzystane.

Prezydent Ciepiela powiedział, że na połączeniu Tarnowa i Gminy Tarnów skorzystają też sami mieszkańcy. Przekonuje, że ich życie byłoby łatwiejsze i tańsze.

– Mieszkańcy Gminy Tarnów mieliby ponownie autobusy miejskie, i to na takich samych zasadach jak poprzednio. Mieliby tańsze odpady, bo dzisiaj każdy mieszkaniec gminy płaci ponad 30 złotych, a mieszkaniec Tarnowa 24. Majątek Tarnowa to ponad dwa miliardy złotych, a więc mieszkańcy staliby się właścicielami – oczywiście pośrednio – całego majątku Tarnowa i tych wszystkich przywilejów, które dzisiaj związane są z byciem mieszkańcem Tarnowa.

Wójt Grzegorz Kozioł do propozycji prezydenta jeszcze się nie odniósł.

Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów.

Roman Ciepiela ma nadzieję, że w wyborach samorządowych w 2023 roku tarnowianie wybiorą już prezydenta nowego i większego Tarnowa.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Aneta Mleczko, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN