Powraca temat pomnika Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie

23.05.2022

– Wielki patriota, mąż stanu, ważna postać historyczna, która zasługuje na wyjątkowe upamiętnienie. Tak o budowie pomnika ś.p. Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie mówił w programie Słowo za Słowo poseł PiS Wiesław Krajewski.

Plany sprzed lat pokrzyżowała pandemia i wojna na Ukrainie. Teraz temat powraca i jest bliski realizacji.

O konkretnym terminie i lokalizacji monumentu poseł Krajewski jeszcze nie chce mówić, ale zdradza, że stanie się to wkrótce.

– Nie chciałbym dzisiaj tego zdradzać, ale wydaje się, że to będzie już wkrótce, i myślę że Tarnów zaszczyci pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest to wielka postać historyczna, która zasługuje na tego typu akt. Przecież od samego początku, można powiedzieć jeszcze od PRL-u, bardzo mocno zaangażowany był w podziemne działania niepodległych środowisk, wpisał się do historii jako wielki mąż stanu, wielki patriota, który nadał nowy kierunek dla Polski, dla Polaków.

Poseł PiS pytany o to czy w Tarnowie jest klimat na tego typu inicjatywy, przypomniał, że dwa lata temu miasto uhonorowało postać prezydenta nadając jego imię jednemu z rond.

– Ja myślę, że jest klimat, ponieważ w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, wtedy był też taki trudny czas ponieważ wybuchła pandemia w marcu, jednak Rada Miejska Tarnowa podjęła uchwałę w zakresie uhonorowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego jednym z rond w Tarnowie, i myślę że Tarnów bardzo życzliwie odnosi się do postaci Lecha Kaczyńskiego.

Imię Lecha Kaczyńskiego otrzymało wówczas rondo u zbiegu ulic: Klikowskiej, Elektrycznej i ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Poseł Wiesław Krajewski podkreślił, że każdy może włączyć się w dzieło budowy pomnika. Na tę okoliczność wydano specjalne cegiełki o nominale od 10 do 200 złotych. Są one do nabycia w biurze zarządu okręgu Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Rybnej w Tarnowie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN