Powstaje KROMKA – Centrum Wolontariatu Fundacji Kromka Chleba

28.12.2021

Mieszkańcom Tarnowa nie trzeba chyba przedstawiać Fundacji Kromka Chleba, która od blisko dwudziestu lat pomaga w tym mieście i jego okolicach ludziom bezdomnym, samotnym, uzależnionym, starszym. Wkrótce zakończony zostanie najbardziej ambitny projekt Fundacji, czyli budowa Hospicjum Via Spei w Tarnowie. Jego zakończenie będzie jednak zarazem początkiem – ponieważ wtedy w hospicjum pojawią się ludzie, którzy na ostatnim etapie życia będą potrzebowali szczególnej opieki i troski.

Fundacja kontynuuje swoje wcześniejsze inicjatywy, takie jak łazienka dla bezdomnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, wsparcie dla Wspólnoty Wieczernika Cenacolo prowadzącej pod Tarnowem dom dla osób uzależnionych. Nowym projektem jest kampania społeczna „Przyjaźni seniorom”, której celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób starszych.

Funkcjonowanie Fundacji zależy od pomocy innych ludzi dobrej woli – tych, którzy wspierają ją finansowo i materialnie, oraz tych, którzy ofiarują jej własny czas i pracę. Zwiększająca się skala jej działalności stała się impulsem do stworzenia przy Fundacji centrum wolontariatu.

Nie, nie chodzi tu o stworzenie czegoś w rodzaju biura. Chodzi o stworzenie żywej społeczności osób podzielających przekonanie, że pomaganie słabym i potrzebującym jest naszym wielkim wspólnym obowiązkiem. Fundacja chce przekonać ewentualnych kandydatów na wolontariuszy, że w zasadzie każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, może zrobić coś, by uczynić świat lepszym miejscem do życia.

Centrum jest wciąż w stadium organizacji, dlatego Fundacja poszukuje w pierwszej kolejności ludzi gotowych podjąć się roli liderów, czyli osób organizujących pracę wolontariuszy, budujących ich społeczność i inicjujących nowe projekty.

Potrzeb jest wiele. Fundacja szuka osób, które zechciałyby wziąć udział w prostych pracach wykończeniowych przy budowie Hospicjum, a w bliskiej już przyszłości zaopiekować się należącym do Hospicjum ogrodem. Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku z radością powita nowych wykładowców. Również bezdomni korzystający licznie z przeznaczonej dla nich łazienki, gdzie mogą się umyć, ogrzać, napić się herbaty, poczytać gazety, potrzebowaliby być może dodatkowej pomocy w życiowych sprawach, z którymi sobie nie radzą – nie wiedzą, jak skorzystać ze służby zdrowia, jak kontaktować się z urzędami, nie potrafią wypełniać formularzy ani radzić sobie w kwestiach prawnych.

Niezależnie od bieżących potrzeb, Fundacja liczy na inicjatywy ludzi, którzy po zapoznaniu się z jej działalnością, przyjdą z własnymi pomysłami i projektami.
To dopiero początek – ale na pewno wyjdzie z tego coś dobrego.

Skontaktuj się i dołącz do nas wolontariat@kromkachleba.pl.

Więcej na www.kromkachleba.pl

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN