Powstaje nowe miejsce rekreacji w regionie. Będzie m.in. wieża widokowa z obserwatorium, tężnia i kino plenerowe

26.02.2021

W Świniogórze, największym i najwyżej położonym przysiółku Szynwałdu, ma powstać nowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Będzie nie lada gratką nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów.

Miejsce, w którym ma powstać kompleks samo w sobie jest niezwykle atrakcyjne. Położone na 365,5 m n.p.m, leży na pograniczu Zalasowej, Zwiernika i Łęk Górnych. Przy dobrej pogodzie można stamtąd podziwiać panoramę Tatr i wierzchołki Gór Świętokrzyskich.

Teraz dodatkowo miejsce to ma być wyposażone w szereg atrakcji.

– Będzie tam tężnia, wieża widokowa, miejsce na grilla czy ognisko, plac zabaw, jeziorko, wokół którego będzie można spacerować. Będą też zioła, rośliny miododajne i ule. W budynku obok, który chcemy wyremontować i przystosować pod kątem zielonych szkół będzie ulokowane koło pszczelarskie, którego członkowie będą oprowadzać wycieczki czy uczyć w szkołach o przyrodzie. Młodzież będzie mogła tam przyjeżdżać, nocować, uczyć się, a później korzystać z walorów. Będą mieć altankę, miejsce na kino plenerowe czy labirynty związane z legendami Szynwałdu – mówi Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie także boisko sportowe, siłownia plenerowa i sieć ścieżek spacerowych, rowerowych i biegowych.

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana do 2027 roku. Obecnie trwają prace projektowe, pierwsze prace przygotowawcze mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

W budżecie gminy zarezerwowano już po 150 tys. złotych na tężnię solankową i 26-metrową wieżę widokową z lunetami do obserwacji gwiazd. Wstępnie koszt całkowity inwestycji szacowany jest na kilka milionów złotych.

Posłuchaj:
Marcin Kiwior
Anna Szczepanek, fot. UG Skrzyszów
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc. 2
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) -Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN