Powstaje nowy szlak historyczny w regionie. Obejmie aż 7 gmin

13.08.2020

Kilkudziesięciokilometrowy “Pogórzański Szlak Dumy z Niepodległej” będzie rozpoczynał się w Tuchowie, następnie przebiegnie przez Ciężkowice, Zakliczyn, Gromnik, Pleśną i gminę Tarnów. Stąd szlak powiedzie do Wierzchosławic, następnie do Tarnowa i zakończy się ponownie w Tuchowie.

Szlak będzie odnosił się do wydarzeń, miejsc historycznych i postaci, które związane były z odzyskaniem niepodległości.

Na tym szlaku będzie wyznaczonych dwadzieścia bardzo charakterystycznych punktów, ważnych dla odzyskiwania niepodległości w regionie. To na przykład Ciężkowice – Paderewski, Wierzchosławice – Wincenty Witos – ojciec niepodległości, Piłsudski, który związany jest z bitwą pod Łowczówkiem i rozkazem wymarszu na ten bój z gminy Zakliczyn. I wreszcie Tarnów, pierwsze miasto, które odzyskało niepodległość. To są bardzo charakterystyczne rzeczy, te punkty będą skrupulatnie opracowane – mówi Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie.

Szlak będzie opracowany w trzech wariantach – pieszym, rowerowym i samochodowym.

W ramach projektu opracowany zostanie także spacer wirtualny z tematyczną wizualizacją i animacją wydarzeń, miejsc historycznych i postaci oraz broszura z mapą dla szlaku historycznego.

Przeprowadzone zostaną spotkania historyczne dla mieszkańców gminy Tuchów i regionu tarnowskiego oraz lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży.

Na podstawie szlaku historycznego opracujemy spacer wirtualny, który będzie się nazywał “Bój pod Łowczówkiem i Bitwa Warszawska – Duma Niepodległej”, będzie zawierał mapy, wizualizacje, filmiki, zdjęcia. Zostanie też opracowana i wydana broszura z mapą dla tego szlaku historycznego, a finałem oczywiście będzie uruchomienie tego wszystkiego. Będą też spotkania historyczne dla mieszkańców gminy, dla dzieci i młodzieży. Myślimy, że tych spotkań będzie około dziesięciu, mam nadzieję, że koronawirus nam w tym nie przeszkodzi – mówi Janusz Kowalski.

Projekt będzie zrealizowany jeszcze w tym roku. Mapa szlaku historycznego ma być gotowa już w październiku. Będzie dostępna zarówno w wersji on-line, jak i papierowej.

Na realizację projektu Dom Kultury w Tuchowie otrzymał 31 tys. złotych w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 – Program Dotacyjny “Koalicje dla Niepodległej”.

Posłuchaj:
Janusz Kowalski
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Seweryn Partyński
play
Rozmowa Kulturalna - Benedykt Polański
play
Słowo za słowo(NS) - Łukasz Smetana
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN