Powstał Ropczycko-Dębicki Klaster Energii. Ma jeszcze mocniej dbać o środowisko i czyste powietrze

27.08.2021

Przedstawiciele pięciu gmin z powiatu dębickiego (gmina Dębica i gmina Żyraków) i ropczycko-sędziszowskiego (gmina Iwierzyce, Ostrów, Ropczyce) podjęli decyzję o podjęciu bliższej współpracy i ustanowili Ropczycko-Dębicki Klaster Energii.

Jak mówi Marek Rączka, burmistrz gminy Żyraków, głównym założeniem organizacji jest zadbanie o czyste powietrze.

– Pierwszym i podstawowym celem jest ograniczenie niskiej emisji na terenie członków Klastra poprzez różnego rodzaju inwestycje w Odnawialne Źródła Energii. Na przykład mogą to być farmy fotowoltaiczne, czy inne przedsięwzięcia, obniżające zanieczyszczenie powietrza. Niska emisja to jest wszystko to, co wydobywa się w wyniku spalania różnego rodzaju surowców do wysokości 40 metrów – przedstawia.

Kolejnym celem Klastra jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii. Zróżnicowanie ma polegać na tym, że oprócz dostarczania energii przez zakłady energetyczne, będą prowadzone także działania inwestycyjne, mające na celu stworzenie mikroinstalacji związanych z OZE na budynkach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Oprócz tego planowana jest także budowa farm wiatrowych czy biogazowni.

Marek Rączka dodaje, że organizacja będzie kładła duży nacisk na edukowanie społeczeństwa w zakresie korzystania z OZE.

– Jednym z zadań i celów jakie sobie stawiamy jest edukacja ekologiczna, która jest potrzebna w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Z pewnością będziemy ją chcieli wprowadzić do szkół dla uczniów w naszych gminach, a następnie dla starszych po to, by cały czas uczyć i przekonywać o zasadności wykorzystywania innej energii niż konwencjonalna.

Uczestnictwo w Klastrze Energii pozwoli na pozyskanie źródeł finansowania dedykowanych dla Klastrów w Nowej Perspektywie Finansowej.

– Realizacja wszelkiego rodzaju inwestycji jest możliwa ze wsparciem środków zewnętrznych, gdyż obecna Perspektywa Finansowa Unii Europejskiej, która się rozpoczęła, przewiduje realizację tego typu inwestycji. Trzeba pamiętać, że zakup i montaż farm fotowoltaicznych czy mikroinstalacji jest obecnie dość kosztowna, dlatego wsparcie środków zewnętrznych jest jak najbardziej oczekiwane, tym bardziej, że dla Klastrów Energii będą dedykowane pewne środki i będzie można z nich korzystać.

Przedstawiciele pięciu gmin będących w Klastrze zapraszają do współpracy zarówno osoby fizyczne, jak i prywatne firmy.

Posłuchaj:
Marek Rączka
Jakub Sajdak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN