Praca za granicą coraz mniej atrakcyjna?

24.05.2018

Polacy coraz rzadziej decydują się na stałą pracę za granicą – tak wynika z ostatniego raportu Work Service, badającego rynek pracy.

Nasza reporterka sprawdziła jak to jest w Tarnowie. Jak się okazuję, choć nadal sporo osób jest za granicą, to duża część deklaruje powrót do Polski. – Podobno poprawiło się w Polsce, mówią, że jest lepsza gospodarka. – Niebezpieczeństwo, ataki terrorystyczne są za granicą, my tutaj w kraju, dziękować Bogu, jesteśmy jak pod ochroną. – Wyludnia się zwłaszcza z młodych, albo raczej to są ci, którzy już wcześniej wyjechali. – Wracają, bo też za granicą się gorzej dzieje. Ludzie chcą być z rodzinami, jednak to jest teraz najważniejsze, a nie pieniądze. – Zarobki w Polsce idą trochę w górę. To już nie jest ten zachód, co był – dodają mieszkańcy.

Z badań rynku wynika, że blisko 12% Polaków myśli o pracy za granicą, a co czwarty z nich zamierza wyjechać na stałe. Główne kierunki to Niemcy i Holandia, coraz rzadziej Wielka Brytania.

Eksperci uważają, że wyjazd do pracy za granicę zdecydowanie odrzuca aż 75% osób aktywnych zawodowo i szukających pracy.

Jak informuje raport Work Service tak wysokiej liczby osób chcących zostać w kraju w historii badań jeszcze nie było.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN