Praca zdalna zostanie z nami na stałe?

24.03.2022

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu pracodawcach przejście na tryb zdalny. Jak po dwóch latach można ocenić skuteczność pracy w domu? Jak się okazuje w wielu firmach system pracy zdalnej wciąż funkcjonuje.

Jak mówi Radiu RDN Małopolska Zastępca Dyrektora ds. Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie Angelika Bilska, okres pandemii pokazał, że wiele zawodów może być wykonywanych na podobnym poziomie bez konieczności obecności pracownika w biurze.

– Konieczność podejmowania nowych, innowacyjnych rozwiązań wymusiły zmiany społeczno-gospodarze, przede wszystkim globalizacja gospodarki. Bardzo szybki rozwój nowoczesnych technologii informatycznych. To wszystko wpłynęło na to, że rzeczywiście praca zdalna jeżeli chodzi o ten okres pandemiczny zdała egzamin. Dlatego też aktualnie trwają prace legislacyjne żeby już zgodnie z przepisami prawa cała ta praca zdalna zaczęła funkcjonować i zastąpiła dotychczasowe przepisy, w ramach których do tej pory pracowaliśmy w ramach tele-pracy.

Jak dodaje Angelika Bilska, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie korzystając z rządowego programu opracował projekt, który ma zachęcić pracodawców do zatrudnienia pracownika w trybie zdalnym.

– Będziemy refundować część kosztów związanych z wynagrodzeniem. To będą kwoty nie wyższe niż 90% minimalnego wynagrodzenia, ale są tam szczebelki, do których będziemy tę refundację wypłacać. Będzie to uzależnione od wynagrodzenia, które będzie wypłacać pracodawca. Praca zdalna będzie świadczona za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Projekt rozpoczął się 1 marca i potrwa do końca 2023 roku. Wnioski można składać od 25 marca br.

Praca zdalna w dużym stopniu wpłynęła na rekordowo niską stopę bezrobocia, która na koniec lutego wynosiła 5,5 % i jest to najniższy wskaźnik od lat.

Karol Garncarz, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN