Prace przy moście w Kurowie trwają [ZDJĘCIA]

20.03.2020

Nowy most w Kurowie nabiera kształtu. Na placu budowy widać coraz większe postępy. Jak informuje GDDKiA na razie wykonano ponad 20% prac. Co można już zobaczyć w Kurowie?

Dla laika będzie to wyrównany teren, kilka betonowych podpór po obu stornach mostu, a także betonowe wyspy jakie tworzą pierwsze widoczne na Dunajcu zabudowania. Fachowiec powiedziałby jednak, że pierwszy etap, który został już zakończony obejmuje betonowanie korpusu przyczółka od strony Brzeska, a także betonowanie filara po stronie Nowego Sącza. Teraz za to trwa zasypywanie fundamentów przyczółków i podpór na rzece. Wykonywany jest też przepust.

Prac jest jeszcze sporo, dlatego wykonywane są od poniedziałku do soboty. Przeprawa ma mieć ponad 600 metrów, a wyglądem będzie przypominać mosty podwieszone, jednak jednak jego parametry konstrukcyjne odpowiadać będą mostom belkowym. Tzn, że będzie mieć tzw. wanty, czyli specjalne liny, ale pylony będą niższe niż w mostach podwieszanych, co ma sprawić, że będzie on tańszy w wykonaniu a wciąż efektowny wizualnie.

Most w Kurowie będzie trzecim tego typu w Polsce i mamy nim przejechać przed końcem przyszłego roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 189 mln złotych.

 

Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN