Pracownicy psychiatrii protestują

07.04.2021

Związek Zawodowy Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień, działający również na terenie Tarnowa, chce swoim manifestem zwrócić uwagę na sytuację grupy zawodowej pracującej w obszarze leczenia uzależnień i opieki psychiatrycznej.

Protest zbiega się z przypadającym 7 kwietnia, Światowym Dniem Zdrowia i Dniem Pracownika Służby Zdrowia.

Chcemy zwrócić uwagę Rządu, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów na to, że jako środowisko dostrzegamy i dotkliwie odczuwamy to, jak niewydolny jest system w obliczu potrzeb zdrowotnych naszych pacjentów – mówi Beata Kostrzewa, psycholog z ośrodka leczenia uzależnień Szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

– My, jako przedstawiciele tego związku, działający na terenie Tarnowa, w formie takiego manifestu chcemy zwrócić uwagę na znaczące niedofinansowanie leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień w naszym kraju. Chcemy zwrócić uwagę na to, że te dwie dziedziny ochrony zdrowia są finansowo bardzo marginalizowane, jeżeli chodzi o płace dla pracowników, ale też w ogóle dofinansowanie samych świadczeń.

Jak dodaje Beata Kostrzewa, cały czas trwają rozmowy krajowej komisji Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień z Ministerstwem Zdrowia.

W przygotowaniu jest obecnie ustawa mająca na celu stworzenie specjalizacji psychoterapii uzależnień, która miałaby między innymi zapewnić podwyżki płac o ponad tysiąc złotych brutto.

Ustawa miała wejść w życie w styczniu bieżącego roku, z jej częścią nie zgadza się jednak środowisko psychoterapeutów, rozmowy są więc kontynuowane. Według zapisów ustawy nawet osoby posiadające już specjalizację zawodową będą musiały podchodzić do egzaminów ponownie.

Ustawa nie określa też źródła pochodzenia dofinansowania dla pracodawców, pracownicy obawiają się więc zwolnień.

Posłuchaj:
Beata Kostrzewa
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN