Pracownicy sądu dalej na L4, ale jest porozumienie

19.12.2018

W ostatnich dniach nie było prawie połowy sędziów Sądu Rejonowego w Tarnowie. Paraliż w sekretariatach i odwoływane rozprawy to nie koniec skutków protestu.

Ponieważ nie wychodzą wezwania i zawiadomienia o rozprawach, protest może mieć więc daleko idące skutki mimo porozumienia i szansy, że L4 nie będą już przedłużane.

Skutki protestu będą odczuwalne jeszcze po nowym roku.

Jak mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sadu Okręgowego, sędziowie Sądu Okręgowego na specjalnym zebraniu podjęli uchwałę popierającą oficjalnie postulaty płacowe urzędników.

Nie popieramy jednak formy protestu, która doprowadza do ograniczenia prawa do sądu. Sędziowie pozytywnie postrzegają podjęte przez władze działania mające na celu zwiększenie uposażeń tych osób, tym niemniej wskazują na konieczność większego zaangażowania finansowego. O tym, jak ich praca jest istotna, osoby, które nie są zorientowane, mogą się przekonać właśnie teraz, kiedy to okazuje się, jak negatywnie braki kadrowe związane ze zwolnieniami lekarskimi mogę oddziaływać na funkcjonowanie sądu, co ma związek z odwoływaniem wokand.

Problem jest też w w Brzesku, gdzie na zwolnieniach jest większość urzędników.

W Dąbrowie Tarnowskiej nieobecna jest jest ponad połowa, w Bochni – pięciu.

Dodajmy, że podpisane właśnie porozumienie obejmuje podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników sądowych w 2019 roku o 200 zł brutto. Przed świętami otrzymają też 1000 zł nagrody.

Posłuchaj:
Tomasz Kozioł
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN