Pracownicy wymiaru sprawiedliwości na L4

10.12.2018

W tarnowskim sądzie trwa protest pracowników administracyjnych.

W Sądzie Rejonowym w Tarnowie może dojść do przysłowiowego paraliżu. Już dziś większość wokand się nie odbyła, a zwolnienia L4 ciągle spływają.

To najprawdopodobniej początek zapowiadanego nieoficjalnego protestu płacowego pracowników sądownictwa podobnego do tego, jaki miał miejsce w Policji.

Do godz. 12.30 ze 120 urzędników, czyli sekretarek i protokolantów, do pracy nie przyszło 91.

Jak zaznacza rzecznik sądu, wśród osób nieobecnych są też urlopy na żądanie czy urlopy macierzyńskie.

Na dziś było zaplanowanych 17 wokand, które obejmowały od jednej do kilkunastu spraw każda. 9 wokand zostało odwołanych z uwagi na brak możliwości zapewnienia obsługi administracyjnej, w szczególności chodzi o osoby protokołujące przebieg rozpraw. Trudno powiedzieć, jak będzie sytuacja wyglądać w najbliższych dniach – mówi sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Żadna wokanda natomiast nie została odwołana w Sądzie Okręgowym, mimo że do pracy nie stawiło się 15 urzędników.

Jak dodaje rzecznik, sędziowie zawsze popierali postulaty płacowe pracowników.

Są to wysoko wykwalifikowane osoby, wykonujące niezwykle odpowiedzialne zadania. To nie są, jak czasami się mówi, sekretarki, protokolantki, są to wysoko kwalifikowani urzędnicy sądowi, którzy zasługują na to, aby ich wynagrodzenia były większe. Dlatego jako sędziowie zawsze popieraliśmy postulaty urzędników. Nie możemy natomiast poprzeć formy protestu, która w pewien sposób oznacza pozbawienie ludzi praw do sądu.

Osoby, które mają wyznaczoną rozprawę w najbliższych dniach, powinny wcześniej dzwonić do Biura Obsługi Interesanta, czy rozprawa się odbędzie. Decyzje są podejmowane na bieżąco z związku z możliwościami kadrowymi w danym dniu.

Posłuchaj:
Tomasz Kozioł
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN