Prałat Stanisław Lisowski będzie patronował rondu na osiedlu Barskim

07.04.2021

Imię kapłana zostało nadane temu miejscu w trakcie wczorajszej sesji przez radnych Nowego Sącza. Chodzi o przebudowane w zeszłym roku skrzyżowanie ulic Paderewskiego, Barskiej i Broniewskiego, które będzie przypominać o wieloletnim proboszczem sądeckiej bazyliki. Pomysłodawca uhonorowania duchownego, radny Józef Hojnor podkreślał też, że przyjęcie uchwały w tej sprawie jest historycznym momentem także ze względu na dużą zgodność radnych.

– Jest on wynikiem dużej zgody rady miasta. Dwadzieścia podpisów radnych pod projektem uchwały oraz uzasadnieniem jest pierwszym tego typu przypadkiem i to bardzo cieszy. W tym miejscu wszyscy powinniśmy sobie pogratulować takiego podejścia – mówił radny Józef Hojnor.

Pozytywnie do uhonorowania ks. Stanisław Lisowskiego odniosła się też większość zarządów osiedli w Nowym Sączu.

Ksiądz Stanisław Lisowski urodził się 14 lipca 1930 roku w Piwnicznej. W 1955 roku przyjął w katedrze tarnowskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Karola Pękali. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie (1956-1959 i 1964-1966). W latach 1959-1964 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który ukończył z tytułem doktora teologii. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie jako notariusz, potem Referent Wydziału Duszpasterskiego. Równocześnie był wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W styczniu 1977 r. objął funkcję proboszcza w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu – drugiej co do wielkości parafii w Diecezji Tarnowskiej.

Ojciec Święty, na prośbę biskupa tarnowskiego, odznaczył w 1992 roku ks. Lisowskiego godnością papieską – Kapelana Jego Świątobliwości. Od roku 1994 był delegatem biskupa ds. nauczania i wychowania alumnów. Po reerygowaniu kolegiaty i Kapituły Kolegiackiej przy bazylice w Nowym Sączu został mianowany jej Prepozytem. Pełnił funkcję dziekana dekanatu Nowy Sącz. W 1999 r. wydała książkę ‘Religijność miejska w dobie przełomu na przykładzie Nowego Sącza”. Ks. prałat Lisowski był inicjatorem niezliczonych akcji duszpasterskich, społecznych i kulturalnych.

W roku 1993 był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Społecznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które później przekształciło się w Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzięki jego staraniom utworzone zostały w Nowym Sączu następujące katolickie placówki oświatowe: Społeczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Katolickie, Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole Katolickie w Nowym Sączu. Ks. prałat dr Stanisław Lisowski zmarł 12 listopada 2000 r.

Posłuchaj:
Józef Hojnor
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Janusz Chruślicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN