Premier w Zakliczynie: Jesień życia nie musi oznaczać bezsilności i samotności [ZDJĘCIA]

19.05.2021

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wsparcie dla seniorów w Polskim Ładzie to docenienie ich za wieloletni trud odbudowy Polski. Dzięki temu emeryci będą mogli kontynuować aktywność społeczną i zawodową.

Szef rządu odwiedził Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w Kończyskach w gminie Zakliczyn.

Mateusz Morawiecki mówił o ulgach podatkowych dla seniorów, które zostały zawarte w “Polskim Ładzie”. Zaznaczył, że 2/3 emerytów dzięki ulgom podatkowym zyska rocznie około dwóch tysięcy złotych.

– Jesień życia nie musi oznaczać bezsilności, nie musi oznaczać samotności. Jesień życia może upływać na spotkaniach, na aktywności zawodowej, na aktywności międzypokoleniowej i do tego zmierzamy. Czasy III Rzeczpospolitej nie rozpieszczały naszych seniorów, nasze wspaniałe mamy, ojców, babcie, dziadków, i dlatego w Polskim Ładzie znalazło się centralne miejsce dla naszych seniorów. To, z jednej strony docenienie ich wielkiego wkładu w budowę Polski. I chcemy chociaż trochę odwdzięczyć się poprzez to, że w nowym ładzie poprawiamy trochę los materialny tych emerytów, którzy są niżej uposażeni, bo dla 2/3 emerytów będzie to około 2 tysięcy złotych netto rocznie więcej w portfelu. 

Szef rządu rozpoczął objazd miejscowości w całym kraju i promuje “Polski Ład”, czyli nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

– Centrum Aktywizacji i Opieki Seniorów w Kończyskach to placówka, która powstała w ramach środków europejskich (RPO) na tworzenie tego typu domów opieki, dlatego właśnie w tym miejscu premier zaprezentował założenia Polskiego Ładu dedykowane seniorom – powiedział w rozmowie z RDN burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

– Seniorzy bardzo miło przyjęli pana premiera, byli zachwyceni propozycjami, które właśnie zostały przygotowane w Polskim Ładzie, bo to naprawdę program przełomowy, program dający szansę rozwojową Polski po pandemii koronawirusa. Ja jestem dumny z tego, że mogę gościć tutaj pana premiera dlatego, że gmina Zakliczyn ma się czym pochwalić jeśli chodzi o środki rządowe. Przypomnę, że od blisko trzech lat, właściwie od początku tej kadencji samorządu pozyskaliśmy ponad 20 mln złotych w ramach środków rządowych. Są to zadania związane z rewitalizacją rynku w Zakliczynie, z powstaniem kina, remontem pomieszczeń pod bibliotekę, to odbudowa zamku w Melsztynie, ale oczywiście też mieszkania dla 40 rodzin w Lusławicach. To wszystko pokazuje, że do mniejszych ośrodków miejskich, do małych ojczyzn takich jak gmina Zakliczyn trafia bardzo dużo środków, które powodują, że jakość życia naszych mieszkańców zdecydowanie się poprawia.

Polski Ład to ogłoszony przez Zjednoczoną Prawicę nowy plan społeczno-gospodarczy. Jego fundamenty to 7 procent PKB na zdrowie do 2027 roku, wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, inwestycje, które wygenerują 500 tysięcy nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i możliwość stawiania domów do 70 metrów kwadratowych jedynie na zgłoszenie.

Posłuchaj:
Mateusz Morawiecki
Dawid Chrobak
Aneta Mleczko, fot. UM Zakliczyn
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN