Premier zapowiedział pomoc dla poszkodowanych z powiatu nowosądeckiego [ZDJĘCIA]

25.06.2021

W trakcie wizyty w Librantowej koło Nowego Sącza, szef rządu przekazał, że pieniądze trafiły już na konta gmin. Na razie każdy poszkodowany może otrzymać doraźne wsparcie, ale po oszacowaniu strat można będzie ubiegać się o większe wsparcie. W niektórych przypadkach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 200 tysięcy złotych.

Z całą pewnością postaramy się pomóc tak, aby nie tylko ta doraźna pomoc do nich dotarła. W tym przypadku środki są już na rachunku gminy i są już wypłącane. Także ta pomoc na odbudowę budynków mieszkalnych i remonty w wysokości do 100 tysięcy złotych i do 200 tysięcy złotych będzie tym mieszkańcom udzielana – mówił w Librantowej premier Mateusz Morawicki.

Wysokość wsparcia zależeć będzie od oceny stanu technicznego budynków, którą wydają teraz Inspektorzy Nadzoru Budowlanego.

Pomoc doraźna, którą wypłacać będzie biuro wojewody, wynosi 6 tysięcy złotych. W ten weekend mieszkańcy będą mogli uzyskać pomoc i niezbędne informacje na miejscu.

Idąc w ślad za zapewnieniem pana premiera o większej pomocy, wszystkie służby wojewody są do dyspozycji mieszkańców gmin dotkniętych kataklizmem. Jesteśmy tu na miejscu w gotowości w sobotę i niedzielę – mówi wicewojewoda Józef Leśniak.

W samej Librantowej trąba powietrzna uszkodziła 30 domów mieszkalnych i 28 budynków gospodarczych. Podobne zniszczenia, ale na mniejszą skalę dotyczą też gminy Korzenna a konkretnie miejscowości Koniuszowa. Tam zniszczonych zostało łącznie 12 budynków.

Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN