Prezydent przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu. Będą zwolnienia

18.11.2020

W 2021 roku pracę stracą zarówno pracownicy Urzędu Miasta, jak i osoby zatrudnione we wszystkich instytucjach miejskich. Jaka to będzie liczba?  Jeszcze nie wiadomo.

Dotyczy to także funkcjonariuszy Straży Miejskiej, w której pracę ma stracić kilkanaście osób.

Dosłownie po kilkakroć oglądaliśmy każdą przysłowiową złotówkę, zastanawiając się nad celowością jej wydania. Wszędzie szukaliśmy oszczędności i możliwości ograniczenia wydatków, również w miejskiej administracji, ale przy założeniu, że nie obniży to jakości i poziomu obsługi tarnowian – tłumaczy prezydent Roman Ciepiela.

Planowane wydatki na 2021 rok sięgają blisko 916 mln zł przy dochodach prognozowanych na ponad 872 miliony zł.

Miasto zamierza wyemitować też kolejne już obligacje. Tym razem za 70 milionów złotych. Większość ma trafić na spłatę zaciągniętych już kredytów.

– Będą we wszystkich dziedzinach musiały być poczynione takie oszczędności, które pozwolą zrekompensować te wzrosty w wybranych działach. Deficyt budżetu będzie na poziomie ponad 30 mln zł. Będzie pokryty m.in. emisją obligacji. Dochody i wydatki zapewniają stabilną pracę wszystkich wydziałów, wszystkich jednostek budżetowych i zapewniają utrzymanie poziomu usług publicznych na wysokim poziomie. Chronimy tych, którzy są uzależnieni od budżetu – myślę o pomocy społecznej. Dbamy o oświatę. We wszystkich innych dziedzinach musimy się zachowywać racjonalnie – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Na inwestycje w 2021 roku ma trafić ponad 164 miliony zł, co prezydent nazywa “rekordem”, bo w tym roku było to ponad 103 mln.

Jeśli chodzi o inwestycje, kontynuowana będzie w 2021 roku rozbudowa ulicy Lwowskiej. Będzie też modernizacja ulic Braci Saków – Okrężna.

Ruszyć ma budowa ul. Równoległej i Pasterskiej. Oddany do użytku ma być Park Doświadczeń przy Rynku 4.

Miasto liczy też na dofinansowanie do przebudowy Stadionu Miejskiego. Jeśli pojawią się oczekiwane pieniądze, ma ruszyć przetarg i prace.

Oświata w przyszłym roku pochłonie ponad 340 mln zł, przy subwencji 213 mln zł, resztę trzeba dołożyć z budżetu.

Polityka społeczna oraz ochrona zdrowia pochłoną ponad 214 mln zł.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN