Prezydent Roman Ciepiela chce budowy nowego dworca autobusowego w Tarnowie

21.07.2021

Taki pomysł włodarz Tarnowa przedstawił wójtom i burmistrzom podczas pierwszego spotkania w ramach Aglomeracji Tarnowskiej. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją nowego dworca byłby teren przyległy do wielopoziomowego parkingu przy PKP.

Przypomnijmy, dawny dworzec autobusowy przestał pełnić swoją poprzednią rolę i nie obsługuje już przewoźników. Taką decyzję podjął prywatny właściciel, który w 2011 roku odkupił ten teren.

To był wielki błąd – nie kryje włodarz Tarnowa, który został ostatnio prezesem stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska.

– Niestety państwo polskie popełniło poważny błąd prywatyzując w Tarnowie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i oddając w prywatne ręce dworzec. Dzisiaj miasto o dużym znaczeniu w Małopolsce takiego dworca nie ma, więc potrzebna jest interwencja publiczna i stworzenie takiego miejsca. To jest oczywiste.

Jednocześnie prezydent podkreślił, że będzie się starał uchwalić dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego. Miałby się w nim znaleźć zapis, że teren byłego dworca byłby przeznaczony na cele publicznej komunikacji zbiorowej. Na to jest jednak mało czasu, a szansa że miasto dogada się z właścicielem jest znikoma. Dlatego prezydent szuka innego rozwiązania i chce budowy nowego dworca.

Prezydent na spotkaniu przedstawił propozycję, że mógłby on powstać przy parkingu wielopoziomowym za dworcem PKP. Miasto jest tam właścicielem części terenu.

Sprawa lokalizacji jest jednak wciąż otwarta – dodaje włodarz Tarnowa.

– Musi być wygodna dla przewoźników i dla pasażerów. Jest taka możliwość, żeby to było po południowej stronie dworca PKP w okolicy parkingu wielopoziomowego. Ale to nie jest jedyna lokalizacja, ona na pewno powinna być przy węźle PKP bo to jest sensowne i logiczne.

Jeśli dworzec powstałby w ramach Aglomeracji Tarnowskiej to środki na jego budowę pochodziłyby z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Chociaż prezydent rozważa też inne opcje, na przykład pomoc ze strony województwa małopolskiego.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Bartek Ziaja, fot. gmina.tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN