Prezydent USA o Tarnowie

12.12.2017

Prezydent Stanów Zjednoczonych w publicznej wypowiedzi wspomniał o Tarnowie. Donald Trump nawiązał do historii miasta z czasów II wojny światowej. W okresie międzywojennym niemal połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi.

Z okazji inauguracji żydowskiego święta Chanuka w Białym Domu stanęła także lampa chanukowa z Tarnowa. – Po mojej prawej stronie stoi lampa chanukowa z getta w Tarnowie, miasta położonego na południu Polski, które bardzo ucierpiało podczas Holokaustu. Nie będziemy jej zapalać, żeby w ten sposób upamiętnić tę najmroczniejszą z godzin, zachowując tę relikwię po to, byśmy nigdy, przenigdy nie zapomnieli. I wy także nie zapomnijcie – dodał prezydent USA.

Tarnowianie cieszą się, że w świat poszła promocja, choć większość słów prezydenta USA nie słyszała. – Nie słyszałam o tym, ale jest to bardzo ciekawe. Trump ma dużą wiedzę historyczną – dodają.

Wystąpieniem prezydenta jest też pozytywnie zaskoczony Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Już myśli o tym jak nawiązać relacje z kancelarią prezydenta USA. – Może trafi do Prezydenta USA informacja, że w Tarnowie nie skończył się zupełnie świat żydowski, że istnieje duży cmentarz i że zbieramy fundusze uzupełniające do grantu europejskiego. A nuż Prezydent złoży symbolicznego dolara i wspomoże nasz fundusz – dodaje Adam Bartosz.

Tymczasem pierwszy galicyjski Wieczór Chanukowy w Tarnowie odbędzie się w drugim dniu żydowskiego Święta Chanuki. Dochód z niego trafi na renowację Cmentarza Żydowskiego.

Święto Chanuki przypada od 13 grudnia i trwa 8 dni. A w Tarnowie odbędzie się już 14 grudnia w Starej Żydowskiej Łaźni.

Zobacz także:

Posłuchaj:
Donald Trump
Mieszkańcy
Adam Bartosz
Ewa Biedroń
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN