Problemy z lekami w szpitalach, placówki czekają też na respiratory

04.11.2020

Jak informuje dyr. Specjalistycznego Szpitala Szczeklika w Tarnowie Marcin Kuta, od miesiąca czeka na lek przeciwwirusowy remdesiwir.

– Remdesiwir dostały niektóre szpitale zakaźne, kloniczne. Żyjemy w sytuacji takiej, że od ponad 4 tygodni czekamy na 30 dawek tego leku. Lek ten nie może być podany w każdym stadium. Nikt nie precyzuje terminu, kiedy dostaniemy.

Miejski szpital ma 9 respiratorów stacjonarnych, umożliwiających terapię przewlekłą. Czeka na kolejne 5.

– Mamy też 1 respirator mieszany, czyli stacjonarno – transportowy i 6 respiratorów transportowych, które potrafią krócej wentylować. Dwa respiratory z wszystkich otrzymaliśmy z agencji rezerw. Kierowałem pismo do wojewody, by przekazał nam kolejnych 5 respiratorów. Te szanse są. Lecz to nie będzie tworzenie kolejnych miejsc intensywnej terapii. To będzie włączanie tej terapii osobom, które leżą już na różnych oddziałach.

Placówka apeluje też o oddawanie osocza dla chorych nie tylko do tych, którzy mieli testy, ale i do tych, którzy mieli objawy, a nie wymazywali się.

– Wielu z nas, wielu z naszych znajomych przechodziło Covid- 19, nie wymazywało się, a wie, że miało objawy koronawirusa, że stracili węch i przeszli chorobę skąpo objawowo, więc prosimy, by zachęcać tych ludzi, by zgłaszali się do punktów krwiodawstwa. Z osocza produkowany jest też preparat lekowy, który stosowany jest w ciężkich stanach. Szukaliśmy kilka dni temu osocza dla naszych chorych i nie było.

W Tarnowie krew na osocze można oddać w terenowych oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy tarnowskich szpitalach.

Posłuchaj:
Marcin Kuta
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN