Jakie problemy mają obywatele Ukrainy i co z pokutującymi wciąż stereotypami?

26.02.2020

Rozmawiali o tym podczas piątej konsularnej gali charytatywnej w Tarnowie eksperci oraz politycy.

Jak mówi Bartłomiej Babuśka, honorowy konsul Ukrainy w Tarnowie, obywatele Ukrainy byli długie lata kojarzeni z handlarzami.

– Przyjeżdżali do Tarnowa z takimi pasiastymi torbami i sprzedawali suszarki, gitary, grzałki i wtedy z tym się kojarzyli. Mówiliśmy na nich ruscy. 10 lat temu z kolei kojarzyli się z prostymi pracami – pani do opieki nad dzieckiem, do sprzątania czy budowlaniec. W tej chwili polska gospodarka miałaby duże problemy, gdyby nie obywatele zza wschodniej granicy. Obecnie Ukrainiec to nasz przyjaciel.

W Tarnowie i regionie z roku na rok przybywa obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do pracy.

Najczęściej zgłaszają się do konsulatu w Tarnowie z problemem legalizacji pobytu, pozwoleniem na pracę, ale też problemami, z którymi stykają się w pracy.

– Zdarzają się kłopoty w pracy, z prawem pracy, z nieprzestrzeganiem prawa pracy w stosunku do Ukraińców. Czasami polscy pracodawcy wykorzystują barierę językową, brak orientacji prawnej, żeby trochę naciągnąć swoje zobowiązania. Są też wypadki, przypadki aresztów i zatrzymań obywateli Ukrainy.

Podczas piątej Charytatywnej Gali, którą zorganizował Konsulat Honorowy Ukrainy w Tarnowie, zbierano datki na dzieci z Ukrainy. Dzięki nim kilkadziesiąt osób przyjedzie na wakacje do regionu tarnowskiego. Dzieci będą mieszkać w Odporyszowie.

– Będziemy zapraszać kolejne dzieci z terytorium działań wojennych na pierwsze zagraniczne wakacje do Polski.

Podczas ostatniej gali konsularnej udało się zebrać ponad 40 tysięcy zł, a w ciągu 5 lat trwania gal ponad 50 tysięcy dolarów oraz sprzęt medyczny do Centrum Matki i Dziecka w Winnicy oraz szpitala wojskowego w Charkowie.

Bartłomiej Babuśka, honorowy konsul Ukrainy w Tarnowie, był gościem Pulsu Regionu.

Posłuchaj:
Bartłomiej Babuśka
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN