Promowali obserwację dziecka i wczesną diagnostykę

15.11.2018

Były warsztaty i wykłady dla rodziców oraz diagnoza dzieci i ich rehabilitacja.

A to wszystko w ramach projektu  ‘Wcześniej’ realizowanego przez dębickie stowarzyszenie Radość. Wzięło w nim udział blisko 300 osób z powiatów jasielskiego, ropczycko – sędziszowskiego i dębickiego.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę, jak ważna jest obserwacja dziecka i interwencja przy dzieciach z zaburzeniami rozwoju – informuje Mariola Kądzielawa, koordynator projektu. – Wszystkie te wykłady mają na celu przybliżyć nam realne działanie i prace z danym dzieckiem przedstawione życiowo. Myślę, że chociaż odrobinę zostanie to w głowach rodziców i będą oni bardziej czujni. Będą bardziej świadomie patrzeć na rozwój swojego dziecka, nawet tego zdrowego – wyjaśnia.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością przyznają, że takich projektów powinno być więcej, bo zwykle są pozostawieni samym sobie w walce o zdrowie malucha.

– To jest wiedza ogromna. Przy takim dziecku, łapiemy się wszystkiego, czego tylko możemy, bo są trudności na każdym kroku. To jest walka, w moim przypadku od 30 maja 2014 roku, kiedy urodziłam syna. Po wyjściu ze szpitala dzięki Bogu trafiliśmy na panią Annę Laskowską, która nas pokierowała gdzie mamy iść, do jakich specjalistów – przyznaje pani Alicja.

Projekt dofinansowano z budżetu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie Województwa Podkarpackiego.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Mariola Kądzielawa
pani Alicja
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN