Protest ws. wschodniej obwodnicy Tarnowa i przerwanie obrad sesji Rady Miejskiej

19.12.2019

Mieszkańcy Rzędzina oprotestowali przebieg planowanej drogi po granicy miasta i przez Wolę Rzędzińską.

Transmisję sesji i obrady przerwano, wprowadzono przerwę. Pojawiły się głosy o cenzurze.

Pod protestem podpisało się pół tysiąca mieszkańców, zapowiadają zaostrzenie go, jeżeli początkiem stycznia nie dojdzie do spotkanie prezydenta, radnych i mieszkańców z inwestorem, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Nikt nie buduje obwodnic w granicach miasta – mówili mieszkańcy.

– Budowa w tej formie obwodnicy to jest przesunięcie ruchu z Jana Pawła II tylko o 2 km. Hałas się zlikwiduje, ale ogromny smog, spaliny zostaną tylko trochę dalej przesunięte. I tak dojdą do Os. Zielonego. To marnotrawstwo kilkuset milionów zł, które mają być wydane. Co to za obwodnica, która ma tylko wjazd i wyjazd, która nie przenosi ruchu lokalnego, a jedynie tranzyt. To absurd.

Przebieg obwodnicy po granicy miasta i przez Wolę Rzędzinską pociąga za sobą najwięcej wyburzeń spośród wszystkich rozważanych dotąd wariantów przebiegu drogi – ok. 35 domów i 150 wysiedlonych osób.

GDDKiA wybrała najkorzystniejszy, ale dla siebie wariant – mówi radny Zbigniew Kajpus.

– W przypadku gdy jak największa część obwodnicy pójdzie przez teren miasta, wtedy miasto musi w ponad połowie finansować ją. To są gigantyczne pieniądze, więc łatwo policzyć, że GDDKiA wybiera wariant, w którym najmniej wyda pieniędzy, a miasto w ponad połowie ją sfinansuje. Zgadzam się z tym, co mówią mieszkańcy, ze nie należy rozwiązywać problemów, przesuwając z jednej części miasta w drugą, problem ten wybrzmi za 10 lat, bo ta część miasta też się rozwija, natomiast cały czas chciałbym widzieć możliwość rozwiązania wyprowadzenia ruchu z al. Jana Pawła II.

Mieszkańcy proponują, żeby ruch wyprowadzić na Wolę Rzędzińską poza skrzyżowanie na Zaczarnie. Wtedy ok. 8 budynków byłoby wyburzonych.

Jest też pomysł, by wybudować zjazd z autostrady w Pilźnie, który wyeliminowałby wyburzenia w Woli Rzędzińskiej oraz w Tarnowie, a jednocześnie wyprowadziłby ruch autostradowy z miasta.

Obwodnica w wersji oprotestowanej przez mieszkańców miałaby powstać najwcześniej w 2023.

Tymczasem spotkanie władz miasta z mieszkańcami i GDDKiA zaplanowano na 9 stycznia.

Posłuchaj:
Bartosz Zaucha, mieszkaniec dzielnicy Rzędzin
Zbigniew Kajpus
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
play
Słowo za słowo (NS) - Mariusz Popiela
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN