Protesty przyniosły efekty granica w Leluchowie znów otwarta! [ZDJĘCIA]

09.07.2021

Granica polsko-słowacka w Leluchowie znów jest otwarta dla ruchu samochodów. Po licznych protestach tutejszych handlarzy i nagłaśnianiu sprawy przez gminę Muszyna, Słowacy zmienili swoją decyzję. Granica w Leluchowie została zamknięta w poniedziałek.

Burmistrz Muszyny Jan Golba kontaktował się w tej sprawie ze słowackimi samorządowcami, posłami, a także przedstawicielami polskiego rządu.

Bardzo się cieszę, że wspólnymi siłami, również dzięki wielu anonimowym osobom, udało nam się cofnąć tę decyzję, która była krzywdząca dla mieszkańców pogranicza – mówi Jan Golba.

– Ten zbiorowy protest doprowadził do tego, że władze słowackie pochyliły się nad tym i uznały, że popełniły błąd i trzeba się z tego wycofać. Prowadziliśmy działania takie, żeby to otworzyć i robiliśmy to zarówno po stronie polskie, jak i słowackiej.

Słowacy otworzyli też pozostałe przejścia graniczne w naszym regionie, między innymi to w Muszynce. Nasi południowi sąsiedzi zapowiadają kontrole i sanitarne obostrzenia, które są aktualnie stosowane przez stronę słowacką.

Posłuchaj:
Jan Golba
Łukasz Raczkowski, fot. Artur Królikowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN