Przedsiębiorcy muszą składać deklaracje reklamowe. Podatek od reklam w Tarnowie już faktem

07.01.2020

Czy zniechęci do nadmiernego promowania usług i produktów?

Jak informowaliśmy, od stycznia wszystkich przedsiębiorców obowiązuje podatek reklamowy. To 10 groszy od reklamy i 1 grosz od metra kwadratowego jej nośnika, czyli tablicy czy urządzenia za każdy dzień.

Podatek firmy muszą płacić co kwartał. Urzędnicy oszacowali, że w mieście jest do około 30 tysięcy reklam, w tym 800 bilbordów.

Jak mówi Krzysztof Żołądź z Urzędu Miasta, jak na razie, jeśli chodzi o wielkopowierzchniowe reklamy, zniknęły dwie przy Nowym Świecie, gdzie zmieniła się firma i nowy właściciel nie chce płacić za nie swoje reklamy.

Do końca miesiąca przedsiębiorcy muszą złożyć deklarację z dokładną informacją o reklamach i ich nośnikach w Urzędzie Miasta – mówi Elżbieta Starzyk z Wydziału Podatków i Windykacji.

– Zwykle tablice i urządzenia reklamowe mają informację o powierzchni, więc przedsiębiorca nie będzie musiał tego mierzyć, ale jeśli nie ma takiej informacji, musi sam zmierzyć powierzchnię. Nie powinno się od tej opłaty uchylać. Będziemy wszystkich, którzy nie złożą deklaracji, wzywać do jej złożenia.

Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia tego, czy jest to reklama, czy też zwykły szyld, a to może  już stwarzać problem.

– Generalnie w ustawie o podatkach i opłatach jest zapis, że szyldy nie podlegają opłacie reklamowej, przy czym należałoby to jednak dokładnie zweryfikować w oparciu o uchwałę krajobrazową, ponieważ w niej  mamy zdefiniowane szyldy. To więc, czy mamy do czynienia z szyldem , czy urządzeniem reklamowym, trzeba będzie już indywidualnie określać. My oczywiście służymy pomocą w tym – dodaje Elżbieta Starzyk.

Dodajmy, że od września w Tarnowie zacznie też obowiązywać uchwała krajobrazowa. Znikną reklamy z ogrodzeń i wielkopowierzchniowe ze ścian kamienic oraz ruchome na samochodach.

Kary za nieprzestrzeganie zasad to ok. 100 zł. od metra kwadratowego dziennie.

Więcej w Pulsie Regionu.

Posłuchaj:
Elżbieta Starzyk
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN