Przedsiębiorcy, samorządowcy i osoby z kilku województw w kraju wspierają budowę ośrodka całodobowego dla dzieci niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

09.02.2020

Podczas balu charytatywnego w Rzepienniku Biskupim licytowano rzeźby, płótna, ikony, zdjęcia czy biżuterię małżonki prezydenta RP, Agaty Kornhauser – Dudy.

Budowa ośrodka opiekuńczo – mieszkalnego w Tuchowie  jest nagląca, bo niektóre dzieci nie mają już rodziców albo rodzice już – ze względu na wiek – nie mogą zapewnić opieki swoim niepełnosprawnym intelektualnie i fizycznie podopiecznym.

Obawiamy się o przyszłość naszych już dorosłych dzieci, kiedy zabraknie rodzica, opiekuna, kiedy będziemy już niedołężni  – mówi  Maria Tyrka, wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja w Tuchowie.

Potrzebna jest każda pomoc na etapie tworzenia ośrodka, nie tylko finansowa.

Jak dodaje koordynator balu na budowę ośrodka, Anna Kańka, problem rodziców z Tuchowa spotkał się ze zrozumieniem w wielu miejscach kraju.

W balu uczestniczyło blisko 200 osób.

Jak przekonywali ci, którzy od lat licytują dzieła sztuki i wspierają budowę ośrodka, pomagając też rodzicom niepełnosprawnych dzieci,  warto być dobrym.

Władze województwa chcą wspierać tego typu oddolne inicjatywy w najbliższych latach, bo – jak mówi Wojciech Skruch, radny województwa małopolskiego, który reprezentował władze wojewódzkie podczas balu – powstanie takiego ośrodka to wymóg czasów.

Budowę ośrodka dla podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja w Tuchowie wspiera również samorząd.

Przeznaczyliśmy w tym roku 100 tys. zł  na przygotowanie dokumentacji – mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Jak dodaje Marian Gut, prezes stowarzyszenia, próbują wybudować ten dom dla swoich niepełnosprawnych dzieci już od ponad 20 lat.

Wierzymy, że najbliższych latach to się w końcu uda. Równolegle chcemy wybudować dom dzienny, aby przejście do zamieszkania nie było takie drastyczne dla tych dzieci  – dodaje.

Trzeci bal charytatywny,  z którego cały dochód trafi na budowę ośrodka mieszkalno – opiekuńczego dla niepełnosprawnych, zorganizowało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Nadzieja w Tuchowie.

Bal odbył się 8 lutego w Słonecznym Wzgórzu w Rzepienniku Biskupim.

Posłuchaj:
Maria Tyrka
Anna Kańka
Uczestnicy balu
Wojciech Skruch
Magdalena Marszałek
Marian Gut
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. mitrat Jan Pipka
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN