Przejechali przez Polskę, by pomóc choremu dziecku

06.09.2018

Kolarze Krzysztof Zyskowski i Kamil Szymański przejechali z Pruszcza Gdańskiego do Nowego Sącza, a Sądeczanie włączyli się w akcję Przez Polskę Po Marzenia. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie małego Jasia Bielińskiego z Tczewa, który potrzebuje 400 tysięcy euro na operację.

Chłopiec cierpi na zespół Arnolda-Chiariego. Konieczny jest kosztowny zabieg, którego mogą się podjąć jedynie lekarze z hiszpańskiej Barcelony. – Ta operacja może być odwleczona w czasie. Jaś może ją przejść w wieku 1 lub nawet 4 lat, ale zabieg jest konieczny. To da szansę na to, że sygnały z mózgu zaczną docierać do aparatu mowy, do różnych kończyn i będzie mówił oraz ruszał się. Teraz tak na prawdę nie wiemy, co dzieje się w jego mózgu – wyjaśnia Agnieszka Połomska, mama Jasia Bielińskiego.

Chłopiec przechodzi teraz konsultacje medyczne. Na razie nie ma czucia w nogach, ale lekarz neurolog stwierdził, że w najbliższej przyszłości to powinno zmienić się.

Kolarze postanowili pomóc dziecku. Na pomysł jazdy rowerem przez Polskę wpadł Krzysztof Zyskowski. Ideę udało się wprowadzić w życie i dwóch cyklistów pokonało 700 km w pięć dni.

Mieliśmy trochę przygód. Za Toruniem Kamilowi pękła felga, a ja zmagałem się z kontuzjami – zapaleniem ścięgna Achillesa i wodą w kolanie oraz w pięcie. Już w Krakowie lekarze chcieli włożyć mi nogę do gipsu, ale nie mogłem sobie pozwolić na to, by ostatni odcinek przeleżeć w busie. Po prostu wsiadłem na rower i przyjechałem. To jest najważniejsze – powiedział nam Krzysztof Zyskowski, który pochodzi z regionu sądeckiego, ale od kilku lat miejska w Pruszczu Gdańskim.

Akcję Przez Polskę Po Marzenia zwieńczył festyn na rynku w Nowym Sączu. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji – licytacje, pokazy oraz występy artystów – na czele z Kordianem. Radio RDN Nowy Sącz patronowało wydarzeniu.

Ze wstępnych obliczeń wynika, że podczas imprezy udało się zebrać około 13 tysięcy złotych. Na finał akcji przyjechała też mama Jasia. – Krzysiek i Kamil nie wiedzieli o tym. Utrzymaliśmy jej przyjazd w tajemnicy, by zrobić chłopakom niespodziankę. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę i pomogli Jasiowi  – podkreślił Daniel Janowiec, jeden z organizatorów akcji charytatywnej Przez Polskę Po Marzenia.

 

Posłuchaj:
Daniel Janowiec
Krzysztof Zyskowski
Agnieszka Połomska
Wydawca, fot. organizatorzy
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN