Przejścia dla pieszych, na których powinniśmy szczególnie uważać

05.10.2018

Zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. Na Litwie w taki sposób postanowiono poprawić bezpieczeństwo w czasie przechodzenia przez jezdnię. Co o takim rozwiązaniu myślą mieszkańcy Nowego Sącza?

To bardzo dobry pomysł. Niektórzy jak rozmawiają przez telefon, w ogóle nie zastanawiają się nad tym, że przechodzą przez jezdnie. Telefon odwraca uwagę i trzeba mieć ograniczone zaufanie do pojazdów – usłyszeliśmy od jednego z mieszkańców.

W tym roku na Sądecczyźnie zginęły trzy osoby na przejściach dla pieszych. Na pasach od stycznia doszło też do 20 wypadków. Najczęstszym powodem jest wymuszenie pierwszeństwa przez kierowców.

Należy zwrócić uwagę na nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Jeżeli mamy do czynienia z drogą jednokierunkową dwujezdniową, to też problemem jest wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych – podkreśla Albert Kogut, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej policji. – Również używanie telefonów na przejściach dla pieszych, może stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu – dodaje Kogut.

Warto podkreślić, że odpowiednie zachowanie pieszych też wpływa na ich bezpieczeństwo. – Nie tylko nie powinniśmy używać komórki przechodząc przez pasy, ale również zwrócić uwagę co się dzieje wokoło – zaznacza Wiesław Kądziołka, wicedyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Zasygnalizujmy kierowcy chęć przejścia na drugą stronę tym, że uniesiemy rękę do góry. Kierowca w tym momencie zobaczy, że pieszy idący po chodniku ma zamiar przejść przez jezdnię. Wtedy on może odpowiednio zareagować – dodaje Kądziołka.

Na Litwie za używanie komórki na przejściach grozi grzywna od 20 do 40 euro. W Polsce na razie trzeba podejmować inne działania, które poprawią bezpieczeństwo na pasach – na przykład aktywne przejścia dla pieszych. – Pierwszą rzeczą jaką robimy, to właśnie takie przejścia – wyjaśnia Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – Myślę, że w przeciągu miesiąca będziemy robili kilka takich przejść w Nowym Sączu. Będą nowoczesnymi rozwiązaniami włącznie z tym, że będzie wyświetla się prędkość i ostrzeżenie o tym, że kierowca za szybko porusza się w obrębie przejścia – dodaje.

Jak widać można ostrzegać, zakazywać czy informować o różnych sytuacjach na przejściach dla pieszych. Jednak wszyscy zgodnie podkreślają , że najważniejszy jest zdrowy rozsądek zarówno pieszych, jak i kierowców.

Posłuchaj:
Wiesław Kądziołka
Albert Kogut
Grzegorz Mirek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) -Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN