Przerwano prace przy spalonej kamienicy

16.10.2017

Przerwano prace przy spalonej w tragicznym pożarze przed ośmioma laty kamienicy przy Wielkich Schodach w Tarnowie. Mieszkańcy skarżą się, że w Rynku, gdzie jest najwięcej turystów, rozebrana do połowy, odrapana i zdewastowana kamienica przynosi wstyd wszystkim.

Remont, który ruszył w zeszłym roku, przerwano co najmniej 4 miesiące temu. – Folie i zdarte mury tu przy Ratuszu przyciągają wzrok i dziwią turystów – mówią osoby mieszkające w Rynku.

– Było mnóstwo kurzu, teraz jest zabezpieczone, ale co z tego, jak ruiny stoją przykryte częściowo folią, trawa rośnie. Wstyd, bo obok Ratusza. -Pewnie chodzi o koszty, bo jak budynek podlega konserwatorowi, to rachunek nie przedstawia się korzystnie i jest to problem dla właściciela – dodają mieszkańcy.

Jak sprawdziliśmy w Urzędzie Ochrony Zabytków, właściciel ma jeszcze czas z rozbiórką i przebudową do końca 2019 roku.
Dodajmy, że kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Jednak, ponieważ znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatora, właściciel musi trzymać się ściśle jego wytycznych. Jej wygląd będzie musiał wrócić do stanu z okresu międzywojennego. Na poddaszu mają być mieszkania.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN