Przewodniczący Rady Miejskiej nie chciał przeprosić za umieszczenie symbolu błyskawicy przy uchwale

01.03.2021

Apel do przewodniczącego Rady Miejskiej Jakuba Kwaśnego, by przeprosił osoby, które poczuły się obrażone, skierowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Jakub Kwaśny umieścił błyskawicę na prywatnym profilu społecznościowym w kontekście uchwały Rady Miejskiej o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Kobiet w Tarnowie.

Powiedzenie komuś przepraszam to nie jest żadna ujma – mówiła radna Anna Krakowska.

– Pan przewodniczący reprezentuje wszystkich mieszkańców. Powiedzenie przepraszam nie jest żadną ujmą dla nikogo. Nie tylko błądzić jest rzeczą ludzką, ale szlachetnością jest powiedzieć, że np. popełniłem w części błąd. Każdy ma prawo do swoich poglądów, ale równocześnie pełnimy określone funkcje. Pana aprobata dla Roku Kobiet jest to manifestacja, która ma charakter prywatny i w imię tolerancji ja bardzo pana proszę zachowanie szacunku dla poglądów innych radnych.

– Przepraszać należy za coś, jeżeli się czuje, że ma się za co przepraszać – odpowiadał przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny.

– W tym wypadku nie mogę przepraszać za swoje własne poglądy, których się nie wypieram i które podtrzymuję. Ja z całym szacunkiem do apelu klubu radnych się odnoszę, jednak nie mogę przepraszać za swoje własne poglądy. Państwo radni też reprezentujecie całe miasto. Bardzo proszę o jakiś rozsądek w tej sytuacji. Nikogo swoim postępowaniem nie mogłem obrazić, bo to jest moja opinia, moje prywatne zdanie. Każdy ma prawo przeżywać Rok Kobiet tak, jak uważa to za stosowne.

Sprzeciw w tej sprawie wyrażało też wcześniej m.in. stowarzyszenie Rodziny Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, gdyż nazwiska więźniarek znalazły się w uzasadnieniu uchwały.

Ostatecznie przewodniczący Rady Miejskiej skierował po kilku godzinach słowo przepraszam, do tych, których swoim działaniem mógł obrazić. Jak dodał, jego zamiarem nie było powiązanie symbolu błyskawicy z więźniarkami.

Posłuchaj:
Anna Krakowska
Jakub Kwaśny
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Wojciech Mróz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN