W przypadku raka strach jest złym doradcą

11.10.2018

– W profilaktyce raka nie ma głupich pytań i niepotrzebnych badań – powiedziała w programie Bez Skierowania lekarz Maria Srebro-Stańczyk.

Specjalista onkologii ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie przyznaje, że dużo się zmieniło w naszej świadomości i chętniej się badamy, ale ciągle za dużo ludzi umiera z powodu chorób nowotworowych.

Niestety wśród wielu osób ciągle pokutuje przekonanie ‘lepiej nie wiedzieć’. – To najgorsza rzecz, jaką sobie sami możemy zafundować – przekonuje specjalistka. – Strach jest bardzo złym doradcą i czas, który stracimy, jeżeli będziemy się bać, może być czasem nieodwracalnie straconym. Od nas zależy ten pierwszy moment, kiedy przełamiemy strach, kiedy zdiagnozujemy chorobę i kiedy zaczniemy ją leczyć – mówi Maria Srebro-Stańczyk.

Lekarz onkologii zwraca uwagę, że bardzo ważna jest tzw. czujność onkologiczna, czyli obserwowanie swojego organizmu. Każde niepokojące objawy powinniśmy zweryfikować.

Niezależnie jednak od objawów są badania, które każdy powinien wykonywać regularnie. Dla kobiet to badanie piersi czy szyjki macicy, dla mężczyzn kolonoskopia czyli badanie w kierunku raka jelita grubego oraz PSA czyli marker, który służy do wykrywania raka prostaty.

Posłuchaj:
Maria Srebro Stańczyk
Posłuchaj całej audycji
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN