Psy zagryzły kolejne daniele w Ryglicach. Gmina będzie szkolić strażaków

23.04.2021

Gmina Ryglice chce przeszkolić druhów wybranej jednostki OSP do wyłapywania bezdomnych psów. Pomysł pojawił się po tym, jak w ostatnich kilku tygodniach wataha bezdomnych psów zagryzła łącznie kilkadziesiąt danieli w prywatnych hodowlach mieszkańców gminy.

Straty są bardzo duże, potęgują je koszty utylizacji zwierząt, które – przynajmniej na razie – muszą pokryć właściciele hodowli.

Jak mówi burmistrz gminy Ryglice, Paweł Augustyn, pierwsze doniesienia mówiły o wilkach. We wtorek jednak mieszkańcy Ryglic zauważyli na terenie jednego z gospodarstw bezdomne psy wśród martwych saren.

Z pomocą w odławianiu czworonogów przyszli pracownicy tarnowskiego Azylu oraz strażacy OSP. Ci ostatni, decyzją władz gminy, mają przejść teraz szkolenie w zakresie wyłapywania bezdomnych zwierząt, by w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom.

Dałem taką propozycję i zastanawiamy się nad nią wraz z radnymi, bo jest możliwość przeszkolenia jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, żeby wyspecjalizowała się właśnie w wyłapywaniu takich dzikich piesków. Będziemy to proponować na najbliższym spotkaniu zarządu OSP. Wyślemy strażaków na szkolenie, będziemy musieli zakupić jakiś mały samochód z klatką na psy, wtedy będziemy mogli reagować natychmiast – mówi burmistrz Paweł Augustyn.

Jak dodaje burmistrz, wyłapane psy są prawdopodobnie własnością jednego z mieszkańców Ryglic, dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, właściciel czworonogów będzie musiał ponieść koszty odszkodowania za zagryzione daniele.

Psy do czasu wyjaśnienia sprawy pozostaną w schronisku.

Posłuchaj:
Paweł Augustyn
Anna Szczepanek, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN