Psychiatra Ines Szczepańska: – Po śmierci kogoś bliskiego trzeba się wypłakać

02.11.2020

Po stracie kogoś bliskiego trzeba się wypłakać, bo płacz ma działanie terapeutyczne – mówi lekarz Ines Szczepańska.

Psychiatra tłumaczy, że każdy musi przeżyć żałobę do końca, ze wszystkimi jej fazami od szoku i otępienia poprzez żal i rozpacz aż do momentu, kiedy zaczynamy akceptować stratę i powoli powracamy do równowagi. Niektórzy potrzebują na to pół roku, inni więcej.

Ten czas jest nam potrzebny – mówi specjalistka, i radzi, aby nie zagłuszać swoich emocji np. sięgając po środki uspokajające. – Trzeba się wypłakać i ten płacz jest bardzo potrzebny. Trzeba umieć doświadczać emocji i nie zamykać ich w sobie, bo wtedy wszystkie emocje, które są zamknięte, mogą powodować przedłużanie się procesu żałoby i wtedy jest ryzyko wejścia w depresję czy w zaburzenia lękowe albo zaburzenia snu. Tak więc wszystkie fazy żałoby powinny być przeżyte.

Bardzo ważne jest także wspieranie osób, które są w rozpaczy po stracie kogoś bliskiego.

Nie bójmy się pomagać, ale nie pocieszajmy, bo pocieszanie jest bez sensu – mówi lekarz psychiatrii.

Ines Szczepańska podkreśla, że w takich sytuacjach ważna jest obecność drugiej osoby.

– To, co jest bardziej właściwe, to wspieranie takiego procesu, w którym pozwalamy płakać tej osobie tyle, ile potrzebuje. Można ją zapytać, czy jest coś, co w danym momencie możemy dla niej zrobić. Pomaga też samo bycie, sama obecność, zrobienie herbaty, przytulenie, zostanie czasem na noc, po prostu pokazanie‚ ja tu jestem, jestem i będę u twojego boku tyle, ile będziesz mnie potrzebować.

Ważne jest także, aby obserwować osobę, która przeżywa żałobę. Jeżeli po jakimś czasie ta osoba nie jest w stanie powrócić do normalnego życia np. pójść do pracy czy zadbać o siebie, to mogą być objawy depresji. Wtedy konieczna jest pomoc specjalisty. Ta choroba wymaga leczenia. Nie pomogą środki uspokajające.

Lekarz psychiatra Ines Szczepańska będzie gościem wtorkowej audycji Bez Skierowania po godz. 17.00.

Posłuchaj:
Ines Szczepańska
Aneta Mleczko, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN