Psycholog o tragedii 12-letniej Kingi: – Winni są wszyscy, którzy mieli kontakt z dziewczynką

14.01.2022

Całym Powiślem w ostatnim czasie wstrząsnęła historia 12-letniej Kingi, która odebrała sobie życie. Dziewczynka wcześniej zgłaszała, że jest molestowana. O sprawie wiedziała rodzina, szkoła, policja, a jednak tragedii nie udało się uniknąć.

Co zrobić, żeby takie sytuacje się nie powtarzały w przyszłości?

Jak mówiła na antenie RDN, psycholog Patrycja Paterak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie, w takich sytuacjach bardzo ważne jest, aby zauważyć niepokojące sygnały, jakie wysyła dziecko.

– Należy zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze, trudności z koncentracją mogły się pojawić, mogła się pojawiać utrata zainteresowania, swoich własnych pasji, zamknięcie w sobie. Mogło być nagłe przejście z depresji do stanu pogody ducha. Odrzucenie jakiejkolwiek pomocy tej dziewczynce potwierdziło się w jej czynach.

Jak mówiła w Pulsie Regionu Patrycja Paterak, w takich przypadkach bardzo ważny jest dialog z młodym człowiekiem. To właśnie tam dziecko powinno w pierwszej kolejności otrzymać pomoc.

– Myślę, że warto z nim rozmawiać przede wszystkim, bo ta rozmowa, ten dialog prowadzony z dzieckiem jest bardzo ważny i istotny. Wzmacniać więzi z dzieckiem, czy szkoła czy rodzice. Włączać do grupy rówieśniczej, jeżeli jest zamknięte w sobie i odizolowane, jeżeli widzimy, że coś jest nie tak. Warto jest pracować z tym dzieckiem przede wszystkim.

Jak dodaje, są również instytucje, do których należy się zwrócić, gdy wiemy, że sami nie damy sobie rady z problemem.

– Myślę, że są Powiatowe Ośrodki Interwencji Kryzysowej, są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie na przykład Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w naszym regionie. Bardzo ważne jest to, żeby ludzie byli też uświadamiani w telefonach bezpiecznych zaufania. Numer dla dzieci i młodzieży to 116 111, a bezpłatny numer kryzysowy dla dorosłych to jest 116 lub 123.

Posłuchaj:
Rozmowa z Patrycją Paterak
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) -Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN