PSZOK w Tymbarku wyeliminuje dzikie wysypiska? Mieszkańcy mają wątpliwości

11.01.2022

Mieszkańcy Tymbarku mogą już korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajduje się przy Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Niektórzy boją się jednak, że przez limit ilości śmieci oddawanych bezpłatnie, dzikie wysypiska wciąż będą się pojawiać na terenie gminy Tymbark.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych był budowany przez gminę od października, a udało się go uruchomić na przełomie roku. Do tej pory można było korzystać z tzw. wystawek – gdy stare kanapy, meble, sprzęt RTV czy AGD były odbierane prawie spod domów. Teraz, aby pozbyć się takich odpadów, trzeba będzie zawieźć je samodzielnie do punktu.

Może to być trochę uciążliwe, jeśli ktoś nie ma dużego samochodu. Z drugiej strony stare przedmioty trzeba gdzieś wywieźć – mówi jeden z mieszkańców Tymbarku.

Internauci piszą też o limitach, które mogą ich zdaniem sprawić, że śmieci i tak będą trafiać na dzikie wysypiska. Wymieniają rzekę i okoliczne lasy, które dostępne są o każdej porze dnia i można tam też wrzucić wszystko bez patrzenia się na wskaźnik wagi.

Chociaż takie wyrzucanie śmieci jest nielegalne usłyszeliśmy w Tymbarku, że na terenie gminy wciąż można zobaczyć dzikie wysypiska.

Regulamin PSZOK-u zakłada, że z jednej nieruchomości domu czy mieszkania, w ciągu roku można tu bezpłatnie przywieźć 100 kg odpadów wielkogabarytowych, 4 sztuki opon z samochodów osobowych i 150 kg odpadów budowlanych i po rozbiórkach.

Wójt Paweł Ptaszek podkreśla, że podobne limity funkcjonują też w innych gminach.

Takie rozwiązanie nie jest żadną nowością, tylko dla gminy Tymbark, bo funkcjonuje ono w wielu innych samorządach. Jeśli nie przyjęlibyśmy limitów, to wszyscy płacilibyśmy za tych, którzy przywiozą więcej śmieci. Każdy mógłby przywieźć nawet kilka ton śmieci. Sądzę, że bardziej sprawiedliwe jest to, że każdy płaci za siebie – zaznaczył.

Poza limitem również jest możliwość oddawania odpadów komunalnych do PSZOK-u, ale za dodatkową opłatą.

Gminny PSZOK w Tymbarku czynny jest dwa razy w tygodniu. W poniedziałek w godzinach od 7:00 do 15:00 i we czwartek w godzinach 8:00 do 16:00.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN